Nablus'ta 3 hastane kuşatma altında

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

İsrail’in Nablus operasyonu devam ediyor. 3 hastane kuşatma altında, okullar kapalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nablus’taki tıbbi yardım kuruluşlarından birinin başında bulunan Dr. Hasan Hamdan, Filistin haber ajansı Maan’a, İsrail jiplerinin İttihad, El Vatan ve Rafidya hastanelerinin önünde ve etrafında yerleşmiş durumda olduğunu, ambulansların hastaneye giriş-çıkışlarına da izin verilmediğini belirtti.

İsrail güçlerinin sokağa çıkma yasağı uyguladığı Nablus’ta Filistinlilere evlerinde kalmaları emri verdiği, ev ev arama yaptığı bildirildi.

El Neceh Üniversitesi derslere ara verildiğini, Eğitim Müdürlüğü de bugün bütün okulların kapatıldığını açıkladı.

Filistin güvenlik güçleri, İsrail askerlerinin "aranan" birçok Filistinli’nin yakınlarını, arananların teslim olmalarını sağlamak amacıyla tutukladığını da belirtti. Tutuklananlar arasında Emin Labbada’nın annesi, Süfyan Kanadilo ile Mehdi Ebu Gazala’nın aile bireylerinin olduğu ifade ediliyor.

Yerel kaynaklar, İsrail güçlerinin Nablus’un Akabe mahallesindeki birçok Filistinli aileyi, kuşatılmadan evlerini terk etmeye zorladığını da belirttiler.

Bu evlerin, İsrail askerleri için askeri karakola dönüştürüldüğü, askerlerin ayrıca iki okulu da Filistinlileri sorgulamak için askeri üs olarak kullandığı kaydedildi. Bu okullardan birinin Nablus’un eski kentinde Tafir El Masri okulu, diğerinin de kent merkezindeki El Fatimiye okulu olduğu belirtiliyor.

Filistinli kaynaklara göre, İsrail güçleri, bu sabah, 3 çocuk babası Mahir Harraz’ın da aralarında bulunduğu 10 Filistinli’yi tutukladı.

İsrail ordusunun aranan bazı Filistinli militanları ele geçirmek amacıyla Pazar günü başlattığı, son iki yılın en geniş çaplı askeri operasyonunda Pazartesi günü 42 yaşında bir Filistinli sivil, boynuna kurşun isabet etmesi sonucu ölmüş, oğlu da yaralanmıştı. Kentte bazı tutuklamalar da yapılmıştı.

Nablus’taki "Ilık Kış" adı verilen operasyonla ilgili İsrail ordusundan yapılan açıklamada, patlayıcı madde üretiminde kullanılan bir deponun yanı sıra gaz tankları, kimyasallar ve iki ayrı silah üretim laboratuvarının bulunduğu belirtilmişti. Operasyonda, laboratuvar yakınında İsrail askerlerine molotofkokteylleriyle saldırıldığı da kaydedilmişti.

Operasyonla ilgili bilgi veren bir İsrailli komutan, Nablus’ta geçen yıl İsrail’e sızarak, intihar eyleminde bulunmayı amaçlayan 117 Filistinli’nin tutuklandığını belirtmişti. Tutuklananların çoğunun İslami Cihad, El Fetih’in Tanzim grubu ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyeleri olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious