Nabucco projesine Türkmen desteği şüpheli

  • Giriş : 21.11.2007 / 18:16:00

ABD Enerji Bakanı Sam Bodman, Hazar gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören Nabucco projesine Türkmenlerin destek vermeyeceği görüşünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile görüşen ABD Enerji Bakanı Sam Bodman'a göre Avrupa için enerji kaynağını çeşitlendirecek Nabucco projesine Türkmen desteği şüpheli.

Türkmenistan lideri Berdimuhammedov, BM Genel Kurulu Toplantısı'na katılmak için eylül ayında gittiği ABD'de, Türkmen gazını Avrupa'ya satmaya hazır olduğunu söylemişti.

Bu açıklamanın ardından Batı ile üst düzey temaslar yapıldı. Son olarak geçen hafta Avrupa Birliği ve ABD'den yetkililer Aşkaabat'ta enerji toplantısına katıldı.

Bu toplantıda Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile görüşen ABD Enerji Bakanı Sam Bodman, Türkmen gazının batıya akışı konusunda havanın değiştiğini söylüyor.

Türkmen lider, Amerikan Enerji Bakanı'na Moskova'nın sponsorluğundaki, Hazar Denizi'nin kuzeyinden ve Kazakistan üzerinden geçen enerji hattını desteklediğini açıkça söylemişti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, fikrini neden değiştirdiğini söylemiyor. Ancak bugün Moskova'dan gelen bir haber, Türkmenlerin çark etme nedenine ışık tutuyor.

Moscow Times gazetesine konuşan Gazprom Genel Müdür Yardımcısı Alexander Medvedev'e göre gelecek yıl doğalgazın bin metreküp fiyatı 300-400 dolara cıkabilir.

Avrupa, şu anda gazpromdan aldığı gaza 250 dolar ödüyor. Türkmenistan ise bu gazı Rusya'ya 100 dolara satıyor. Türkmenler kendilerine ödenen gaz fiyatının 150 dolar olmasını istiyor.

Gazprom'un açıklamasından anlaşılan, Türkmenlerin istediği aradaki 50 dolarlık farkın Avrupa'ya yansıtılacağı. İstediği fiyatı alan Türkmenler de Rus boru hattı projesini destekleyecek.

Rus enerji devi Gazprom'un Avrupa'da tekelleşmesinden rahatsızlık duyan Avrupa ve ABD bu gelişmeleri kaygıyla izliyor.

Türkmen gazı Avrupa'nın enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için en önemli kaynak. Batı bu gazın Rusya'nın devre dışı olduğu bir hat üzerinden de gelmesini istiyor. Rusya ise enerji konusundaki üstünlüğünü korumaya çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious