Nabucco zirvesinin gözdesi Türkiye oldu

Nabucco zirvesinin gözdesi Türkiye oldu.9091
  • Giriş : 27.01.2009 / 16:22:00

Nabucco Zirve Toplantısı Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de başladı.Macaristan Parlamentosu'nda başlayan toplantının gözdesi Türkiye oldu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Macaristan Parlamentosu'nda başlayan toplantının açılış konuşmasını Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany yaptı.

Gyurcsany konuşmasında, projenin hayata geçirilmesinin gerektiğini, AB'nin projeye 2 milyar avro katkı yapmasını beklediğini söyledi. Macar Başbakan, geçtiğimiz günlerde Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gaz anlaşmazlığı nedeni ile Avrupa'nın haftalarca doğal gaz alamadığını bu nedenle ülkelerin mağdur olduğunu belirtti.

Doğal gaz ile çalışan sanayicilerin gaz sıkıntısı nedeni ile üretimlerini durdurmak zorunda kaldığını, bunun da o sanayicilere milyonlarca avro zarar getirdiğini kaydeden Macar Başbakan, ''Nabucco projesinin oluşabilmesi için herkesin daha gayretle çalışması gerek. Türkiye bizim için çok önemli. Proje artık hayal olmaktan çıktı'' dedi.

Daha sonra toplantıda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev ve Gürcistan Başbakan Yardımcısı Nika Gilauri, Projeyle ilgili konuşma yaptılar.

-BAKAN HİLMİ GÜLER-

Daha sonra kürsüye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, projeyle ilgili katılımcılara yaklaşık 10 dakika süren bir konuşma yaptı.

Bakan Güler, İngilizce olarak yaptığı konuşmasında, ortakların artık ortaya somut bir şeyler sunması gerektiğini belirterek, ''Türkiye projede çok süratli çalışabilir, yeter ki diğer ortaklarımız ellerini çabuk tutsunlar'' dedi.

Bakan Güler, şöyle devam etti:

''Nabucco projesinin ortaya çıktığı günden bu yana çok zaman geçti. Doğal gazda arz güvenliği son derece önemli. Türkiye'nin tutumu gayet net. Nabucco projesine başından beri tam destek veren ortak durumundayız. Projenin Avrupa'nın güvenliği ve stratejisi açısından da büyük önemi var. Bu projenin hayata geçirilebilmesi için vakit geçirilmemeli, proje bir an önce bitirilmelidir, bütün bu tartışmaların harcandığı zaman içinde biz Bakü-Tiflis-Ceyhan gibi hatları bitirdik.''

Nabucco Zirve Toplantısına Türkiye'nin yanı sıra, Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'ın yanı sıra Nabucco'ya üye ülkeler haricinde Avrupa Birliği(AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Irak, Mısır ve Gürcistan'ın üst düzey temsilcileri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*