Nabucco'da detaylar belli

Nabucco'da detaylar belli.13825
  • Giriş : 10.07.2009 / 18:18:00

Avrupa Birliğinin (AB) ve Türkiye'nin doğalgazda Rusya'ya bağımlılığını azaltacak 7,9 milyar avroluk Nabucco projesinin ayrıntıları belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Avrupa Birliğinin (AB) ve Türkiye'nin doğalgazda Rusya'ya bağımlılığını azaltacak 7,9 milyar avroluk Nabucco projesinde 13 Temmuz'da Ankara'da AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun da katılımıyla imzalanacak hükümetlerarası anlaşmanın detayları belli oldu.

AB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye, Nabucco projesinde daha önce düşük fiyatla talep ettiği doğalgazdan vazgeçerek boru hattından taşınan doğalgazdan alınacak genel verginin kilometre hesabına göre ortak ülkelerce paylaşılmasını kabul etti.

Buna göre besleme hatları dahil 3 bin 282 kilometre uzunluğa sahip olacak Nabucco'nun yaklaşık 2 bin kilometresi Türkiye üzerinden geçeceği için hattın vergi gelirinin en az yüzde 50'si Türkiye'ye ödenecek. Suriye, Irak ve İran üzerinden gelmesi planlanan besleme hatları devreye girdikçe Nabucco'nun genel vergi gelirinden Türkiye'nin aldığı pay da artarak yüzde 60'ın üzerine çıkabilecek.

Bununla birlikte AB kaynakları, Nabucco'nun hayata geçirilmesi için İran doğalgazına ihtiyaç olmadığını belirtiyor. Çok büyük miktarda öngörülmese de Mısır doğalgazı Arap boru hattıyla Suriye üzerinden Türkiye'ye taşınarak Nabucco'ya dahil edilebilecek. Irak ise özellikle ülkenin kuzeyindeki yataklardan doğalgaz çıkarılmaya başlanması halinde ileriki yıllarda Nabucco'ya gaz verebilecek.

AB kaynakları, Nabucco'nun inşası için finansman sıkıntısı yaşanmayacağını vurgulayarak mevcut küresel kriz ortamında bile birçok finans kurumunun karlı ve uzun vadede geri dönüşümü yüksek böyle bir projeye kredi vermeye hazır olduğuna dikkat çekiyorlar.

Nabucco'dan alınacak doğalgazda ise piyasa fiyatı esas alınacak. Bu durumda Türkiye, Nabucco hattından doğalgaz alırsa arz çeşitliliği daha zengin olan Avusturya'dan daha yüksek fiyat ödemek zorunda kalabilecek.

GAZ AKIŞI DURURSA TERS POMPALAMA DEVREYE GİRECEK

Nabucco'nun en önemli özelliğinin arz kesintileriyle başa çıkabilecek şekilde inşa edilmesi olduğunu vurgulayan AB kaynakları, Türkiye'nin doğusunda bir kesinti yaşanması halinde boru hattının Norveç ve Cezayir gibi başka kaynaklardan gelen gazla Avusturya'dan ters pompalama yaparak Türkiye'nin doğalgazsız kalmamasının sağlanacağını belirtiyorlar.
Buna göre normalde Nabucco projesinin başlangıç ülkesi olan Türkiye, Kafkasya'da yaşanabilecek muhtemel bir çatışmada gaz akışı kesilirse Avrupa'dan pompalanacak doğalgazla rolü 180 derece değişerek Nabucco'nun hedef ülkesi haline gelecek.

Uluslararası basında Nabucco'yla ilgili en çok tartışılan konulardan biri olan başlangıçta 8 milyar metreküp ve tam kapasiteye ulaştığında 31 milyar metrekip doğalgazın nereden bulunacağı sorusu AB yetkililerini fazla endişelendirmiyor.

Azerbaycan'dan doğalgaz alımına devletin değil İngiliz BP ve Norveçli Statoil gibi uluslararası enerji devlerinin karar vereceğini anlatan AB kaynakları, tek başına Nabucco'yu onyıllarca besleyebilecek kapasitedeki Türkmenistan'ın ise pazarlık gücünü artırmak için son dakikaya kadar taahhütte bulunmamasını mantıklı buluyor. AB kaynakları, Türkmenistan ve Kazakistan gibi ülkelerde siyasi iradenin ihracat yollarını çeşitlendirmek için Nabucco'ya doğalgaz vermeye sıcak baktığını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*