Nabucco'ya 6. ortak Alman RWE

Nabucco'ya 6. ortak Alman RWE.15900
  • Giriş : 30.01.2008 / 12:17:00
  • Güncelleme : 30.01.2008 / 12:27:03

Enerji Bakanı Güler, Hazar ve Ortadoğu doğalgazını Avrupa’ya ulaştıracak olan Türkiye-Avusturya doğalgaz boru hattında altıncı ortak olarak Alman enerji şirketi RWE’nin seçilmesine ilişkin prosedürü tamamladıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, BOTAŞ yönetim kurulunun RWE’yi altıncı ortak olarak onayladığını belirterek, “BOTAŞ açısından da bu süreç sona erdi ve yönetim kurulu bu şirketin altıncı ortak olarak seçilmesini onayladı. Bu şirketin ortaklığı 5 Şubat’ta Viyana’da yapılacak olan törenle resmileşecek” dedi.

Güler’in de katılacağı Avusturya’daki ortaklık törenine diğer ülkelerin temsilcilerinin yanı sıra Almanya’dan da bir bakanın katılması planlanıyor.

Nabucco hattına altıncı ortak olmak için özellikle Avrupa’nın önde gelen enerji şirketleri başvuruda bulunmuştu. Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin girişimler ve Fransa’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde takındığı tutum, bu ülkenin en büyük enerji şirketlerinden biri olan Gas de France’ın (GDF) projeye seçilmesinin önündeki en büyük engeli oluşturdu.

‘RWE PROJEYE CİDDİ İVME KAZANDIRACAK’
Avrupa Birliği’nin de desteklediği Nabucco projesinin hayata geçmesi konusunda kararlı olduklarının altını çizen Güler, “RWE son derece güçlü ve sektöründe öncü bir şirket. RWE’nin Nabucco’ya yeni ortak olarak seçilmesi projeye ciddi ivme kazandıracaktır” dedi.

Nabucco projesinde BOTAŞ’ın dışında, Avusturya’dan OMV, Macaristan’dan MOL, Bulgaristan’dan Bulgargaz ve Romanya’dan Transgaz şirketlerinin payı bulunuyor.

Güler, Türkiye’nin son yıllarda önemli doğalgaz hatlarını hayata geçirdiğini, Nabucco hattı yapılana kadar, bölgedeki kaynakların Avrupa’ya ulaştırılmasında bu hatların kullanılabileceğini ifade etti. Geçen yıl açılan Türkiye-Yunanistan doğalgaz hattı ile Azerbaycan’dan (Şah Deniz) gelen gazı ilk kez Avrupa’ya ulaştırmayı başarmıştı.

6 MİLYAR DOLARA MALOLACAK
Yaklaşık 6 milyar dolar maliyetle 3 bin kilometre uzunluğunda olması planlanan Nabucco Projesi’ni ABD ile Avrupa Birliği de destekliyor. Ancak Türkiye’nin İran ile doğalgazda ön anlaşma imzalaması ve buradan gelecek gazın Nabucco’ya verilecek olması, İran’ı nükleer programı nedeniyle izole etmeye çalışan ABD’nin tepkisini çekiyor. Öte yandan, Rusya’nın gündeme getirdiği Güney Akım boru hattına ilişkin anlaşmanın imzalanması da Nabucco’nun yapılabilirliğini tartışmaya açmıştı.

PROJE KOORDİNATÖRÜ OSMAN GÖKSEL
Güler, Türkiye’nin Nabucco hattına büyük önem verdiğini ve bunu her aşamada gösterdiğini belirterek, Azerbaycan ve Gürcistan ile birlikte yapılan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattında direktör olarak görev yapan Osman Göksel’i Nabucco projesinin koordinatörlüğüne getireceklerini söyledi. Güler, “Göksel’in bu göreve getir ilecek olması, Nabucco’ya verdiğimiz önemi
ve sonuçlandırma azmimizi gösteriyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious