Nabucco'ya altıncı ortak katılıyor

Nabucco'ya altıncı ortak katılıyor.8426
  • Giriş : 05.02.2008 / 20:03:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Nabucco Projesinde boru hattının Türkiye'nin doğu sınırı yerine Ankara yakınlarındaki Ahiboz'dan başlaması önerisini sunacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, BOTAŞ'ın da ortağı bulunduğu Nabucco Uluslararası Gaz Boru Hattı Şirketine, Alman RWE Şirketinin 6. ortak olarak katılması nedeniyle Viyana'da düzenlenen imza törenine katıldı.

Bakan Güler tören öncesi yaptığı açıklamada, Nabucco projesinde boru hattının Türkiye'nin doğu sınırı yerine Ankara yakınlarındaki Ahiboz'dan başlaması önerisinde bulunacaklarını belirterek, böylece Türkiye üzerinden Avrupa'ya doğal gaz aktaracak hattın sürecinin büyük ölçüde kısalacağını bildirdi.

''Nabucco Projesinin gerçekleşmesine bazı çevrelerin şüphe ile baktıkları'' yönünde bir soru üzerine Bakan Güler, Nabucco Projesinin planlandığı süre içinde başlayıp tamamlanmasının önünde herhangi bir engel bulunmadığını ifade ederek, ''Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattına da çeşitli çevreler başlangıçta şüphe ile bakmışlardı. Ancak bildiğiniz gibi tamamlandı ve hizmet veriyor. Bu hattın gerçekleşmesinde görev alan ekibi Nabucco Projesi için görevlendirdim. Nabucco Projesinin gecikmesi veya gerçekleşmemesi için hiç bir neden bulunmuyor" dedi.

Halen Avrupa'ya doğal gaz sevk eden en önemli üretici konumundaki Rusya'nın Nabucco Projesine rakip olup olmadığının sorulması üzerine ise Güler, şu yanıtı verdi:

''Bu proje (Nabuco) başka bir projeye rakip değil. Ayrı bir fizibilitesi, ayrı bir karakteri ve ayrı bir müşteri kitlesi var. Komşularımızın birçoğu gaz zengini ülkeler ama yatırıma ihtiyaçları var. Nabucco Projesi bu gaz zengini ülkelere yatırım imkanı tanıyacak.''

-HAZAR DENİZİ SORUNU-

Bakan Güler, Hazar denizi üzerindeki hak talebi sorununun da diplomasi ve hukuk yoluyla çözümleneceğini ifade ederek, ''Hazar denizinin statüsünün bir an önce netliğe kavuşması lazım. Bu sorunun diplomasi ve enerji hukuku yoluyla çözümleneceğine inanıyorum'' diye konuştu.

ABD-İran arasındaki sorunun İran gazının da Nabucco boru hattı ile Avrupa'ya ulaştırılması önünde engel teşkil etmeyeceğini de belirten Bakan Güler, ''Nabucco Projesinin en büyük müşterisinin AB ülkeleri olduğunu, ABD'nin hassasiyetlerini anlamakla birlikte İran'ın da bizim komşumuz olduğunu ve enerji ihtiyacımızı karşılayabilmek için enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmek zorunda olduğumuzu da unutmamak lazım'' dedi.

Fransa'nın da Nabucco Projesine talip olduğunu ifade eden Bakan Güler, ''Bu konunun yoruma açık olduğunu, Fransızların Nabucco Projesine ortak olup olamayacaklarına AB'nin karar verebileceğini'' söyledi.

-İKİLİ TEMASLAR-

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, imza töreni öncesinde Avusturya Ekonomi Bakanı Martin Bartenstein ve AB Nabucco Projesi koordinatörü Jozias Van Aarsten ile ayrı ayrı birer görüşme yaptı.

İkili görüşmelerde Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel de hazır bulundu.

Bakan Güler, Avusturya Ekonomi bakanlığında yapılan imza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Katar ziyaretine katılmak üzere akşam saatlerinde Viyana'dan ayrılarak Katar'a hareket edecek.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious