'Nadir görülen bir cevap...'

  • Giriş : 30.04.2007 / 00:00:00

Hükümetin, Genelkurmay Başkanlığı'nın cuma gecesi bildirisine karşı önceki gün yaptığı açıklama dünya basınında geniş yer buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya basını: Türk hükümeti, nadir görülen bir cevap verdi.

Ordunun laiklik uyarısına Türk hükümetinin demokrasi vurgusuyla cevap verdiğini aktaran gazeteler, bu sertlikteki karşı bildirinin Türkiye'de çok nadir görülen bir durum olduğunu vurguladı.

"Türkiye'nin seçilmiş lideri orduyu uyarıyor" başlığını kullanan Amerikan New York Times gazetesi, "Türk hükümeti, siyasi iktidarın veya hukukun üstünde olmadığını belirterek ülkenin güçlü askerlerinden öcünü aldı." görüşünü dile getirdi. Gazete, hükümetin açıklamasının askerler, Anayasa Mahkemesi ve cumhurbaşkanından oluşan laik düzen ile Başbakan Erdoğan arasındaki "irade yarışması"nı alevlendirdiğini iddia etti. "Türk hükümeti orduya çıkıştı" diye yazan Amerikan Washington Post gazetesi de hükümetin yaptığı karşı bildiride demokratik bir ülkede ordunun siyasete karışmasının "kabul edilemeyeceği" cevabını verdiği değerlendirmesinde bulundu. Hükümetin cevabının oldukça nadir görülen bir karşılık olduğunu vurgulayan gazete, Avrupa Birliği'nin demokrasi vurgusuna da dikkat çekti. Haberde, "AB, ordunun siyaset üzerindeki etkisini sınırlamak için uzun yıllardan beri Türkiye'ye bastırıyor." ifadesi kullanıldı. "Türk yetkililer ordunun uyarısını eleştirdi" başlığını kullanan Boston Globe gazetesi de, hükümetin cevabının çok ender görülen bir durum olduğunu vurguladı.

İspanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais de, hükümet ile Ordu arasındaki "bilek güreşi"nin Türkiye'nin istikrarını tehdit ettiği değerlendirmesinde bulundu. ABC ise Türk hükümetinin orduya sert bir cevap verdiğini belirtirken Başbakan Erdoğan için, "ülkenin yakın tarihinde orduya tepki göstermeye cesaret eden ilk politikacı" nitelendirmesinde bulundu. İngiliz Guardian gazetesi ise AB'nin Türk ordusuna gösterdiği tepkiyi ön plana çıkardı. Genişleme Komiseri Olli Rehn'in Türk ordusunu siyasetten uzak durması konusunda uyardığını aktaran gazete, Finli yetkilinin, "Cumhurbaşkanlığı seçimi ordunun demokrasiye saygı testi olacak." sözlerine yer verdi.

Ankara'daki gelişmeleri yakından takip eden Fransız Le Figaro gazetesi, Türkiye'nin "siyasi bir krizin eşiğinde olduğunu" yazdı. Tayyip Erdoğan hükümetinin, Genelkurmay'ın polemik bildirisine tepkisinin "sert ve hızlı" olduğunu yazan gazete, Türk ordusunun üç kez demokrasiyi inkıtaya uğratarak darbe yaptığını hatırlattı. Le Monde gazetesi ise hükümetin, ordunun bildirisini demokrasiye aykırı olarak değerlendirdiğini ve laik cumhuriyet ilkelerine bağlı olduklarını yinelediğini yazdı.

Arap basını: AB yolunda zamansız gerilim

Genelkurmay'ın açıklaması Arap dünyasında geniş yankı uyandırmasına rağmen, devlet kontrolündeki gazete ve televizyonlar genellikle ölçülü bir dil kullanmayı tercih etti. Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan Halic Times, Genelkurmay'ın çıkışını, 'AB ile üyelik müzakereleri sürdüren Türkiye için zamansız' olarak yorumladı. Arap dünyasının en çok izlenen TV kanalı El Cezire ise Türkiye'de laiklik kavgasının tırmandığını haber başlığına taşıdı. El Cezire, Başbakan Erdoğan'ın, siyasi istikrarı zedeleyecek girişimlere halkın karşı çıkacağı yönündeki sözüne yer verdi. Londra'da yayınlanan Şark-ul Avsat gazetesi de ordunun cumhurbaşkanlığı seçimi krizine müdahale etmek istediğini, Başbakan Erdoğan'ın ise buna tepki gösterdiğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious