Nafiz Özak: "Terör üzerinden siyaset yapılmamalı"

Nafiz Özak:
  • Giriş : 07.06.2007 / 18:20:00

Özak, ''Terör üzerinden siyaset yapılmamalı, 'senin, benim şehidim diye bir söylem olmaz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Özak, Şırnak'ta yola döşenen mayının patlaması sonucu ağır yaralanan ve tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) bir süre önce hayatını kaybeden şehit Piyade Asteğmen Mesut Uzun'un Trabzon'un Araklı ilçesi Turnalı köyündeki ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin ardından Uzun'un kabrine giden Özak, burada dua etti.

Köyden ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Özak, terörün uluslararası bir sorun olduğunu belirterek, ''Terör ancak uluslararası düzeyde çözülebilir. Özellikle Irak'taki boşluk nedeniyle Türkiye'de sorunlar yaşıyoruz. Irak'ın bütünlüğünü korumasını istiyoruz'' dedi.

Terör örgütlerinin, eylemlerinden hiçbir sonuç alamayacağını vurgulayan Özak, ''Çünkü Türk insanı vatanını, toprağını, bayrağını seviyor. Önemli olan, halkımızın bunlarla beraber olmaması. Terörün çok yaşandığı bölgemizdeki vatandaşlarımız da teröre karşıdırlar'' diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile hükümet arasında bir sorun olmadığını ifade eden Özak, ''Gerekli gördüğünde Başbakanımız TSK ile görüşerek gereğini yapar'' dedi.

Şehit cenazelerinin kimi çevrelerce istismar edilip bundan ''siyasi nema'' kazanmak isteyenleri yadırgadığını belirten Bakan Özak, ''Terör üzerinden siyaset yapılmamalı, 'senin, benim şehidim' diye bir söylem olmaz. Siyasi partilerle veya iktidarlara ilgili bir durum değil bu'' diye konuştu.

-BAZI AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİNİN ADAY GÖSTERİLMEMESİ-

Özak, gazetecilerin, bazı milletvekillerinin aday listelerinde yer bulamamasıyla ilgili sorusunu üzerine de şunları söyledi:

''Siyaset, sadece milletvekili olarak yapılmaz. Bizler bugün varız, yarın yokuz. Ben listelerin hazırlık aşamasında Başbakan'a 'Lütfen en iyileri seçin' diye söylemiştim. Çünkü önümüzdeki seçim dünyayı ilgilendiriyor. Bir tasfiye, Milli Görüş'ün tasfiyesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Çok detaylı bir araştırma sonucu yapıldı listeler. Hiçbirimiz Hz. Ömer değiliz. Ama şunu da söyleyebilirim ki milletvekili aday listeleri oluşturulurken en adaletli seçim AK Parti'de olmuştur. Her seçiş, bir vazgeçiş oluyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious