Nagasaki Belediye Başkanı'na silahlı saldırı

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

Japonya'nın Nagasaki kenti Belediye Başkanı Itço Ito (61), uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pazar günü yapılacak seçimlerde dördüncü kez aday olan Ito'nun yerel saatle 20:00'de (TSİ 14:00) seçim bürosunun önünde silahlı bir kişi tarafından sırtından vurulmasının ardından ambulansla hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Ağır yaralanan Ito'nun acil ameliyata alındığı kaydedildi.

Nagasaki polisi, saldırıyla bağlantılı olarak ülkedeki en büyük organize suç örgütünün önde gelen üyelerinden Tetsuya Şiroo'nun cinayete teşebbüsten tutuklandığını açıkladı. Şiroo'nun, belediye başkanını bir tabancayla vurduğunu itiraf ettiği kaydedilirken, saldırının nedeni konusunda bir açıklama yapılmadı.

ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda 1945'de Hiroşima'nın ardından atom bombası attığı, anında on binlerce kişinin öldüğü Nagasaki kentinde 1990'da da dönemin belediye başkanı Hitoşi Motoşima silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmıştı. Motoşima, İmparator Hirohito'nun savaşta sorumluluğu olduğu yönündeki açıklamalarının ardından sağcı bir örgüt üyesi tarafından vurulmuştu.

Belediye başkanları genelde aktif barış taraftarı olan Nagasaki'de bugünkü saldırının daha çok adi bir eylem olduğu tahmin ediliyor. Zanlı Şiroo'nun, 2003'te aracıyla belediyenin inşaat çalışmalarının bulunduğu yolda yaptığı trafik kazasının ardından kent yetkilileriyle tartışmaları bulunduğu, istediği tazminatı alamadığı belirtiliyor.
Bu arada, Ito'ya yönelik saldırı barış eylemcileri tarafından kınandı.

Ito, geçen yıl atom bombasının atılmasının yıl dönümü olan 9 Ağustos'ta yaptığı konuşmada, nükleer programları nedeniyle İran ve Kuzey Kore'yi, sürdürdüğü nükleer denemelerle nükleer silahların yayılmasını durdurmadığı için ABD'yi eleştirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious