Nakkaş: Kimse kriz bitiyor diye algılamasın

Nakkaş: Kimse kriz bitiyor diye algılamasın.10917
  • Giriş : 30.04.2009 / 16:42:00

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Nakkaş 'Toparlanma hareketleri suni bir hareketlenme. Kimse 'toparlanıyoruz, kriz bitiyor' diye algılamasın' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nakkaş, TGSD tarafından 11-12 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilecek 2. Moda, Tekstil ve Hazır Giyim Konferansı ve Sergisi'ne ilişkin bilgi vermek amacıyla Hilton Oteli'nde düzenlenen toplantıda konuştu.

Tekstil sektörünün ortaya koyduğu sosyal değerin ekonomik değerden fazla olduğuna dikkati çeken Nakkaş, ''Yaklaşık 4 yıldır sektörün çığlığını duymayan siyasi otoriteden umudumuzu kestik. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirip, iki gün sürecek olan ''Moda, Tekstil ve Hazır Giyim Konferansı''nı alım grupları ile üreticilerin buluşacağı bir platforma çevirdik'' diye konuştu.

Nakkaş, yarattıkları sosyal değerin istihdam büyüklüğü ve burada kadının yüzde 75'lere varan katılımı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Şu anda önümüzdeki dönemi kimse kestiremiyor. Her ne kadar toparlanma hareketleri de olsa, bu suni bir hareketlenme. Kimse 'toparlanıyoruz, kriz bitiyor' diye algılamasın. Yara çok derin bir yara. Bizim de sektörel olarak ulusal alanda yerimizi korumamız, tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Kamu bizim söylemlerimizi stratejik eylem planına geçirmeye ikna oldu. 8 ay geçti ancak henüz somut bir adım atılmadı. Oluşturulacağı söylenen 6. ve 7. ekonomi paketlerinde bizim için de bir şeyler olmasını bekliyoruz. Ancak sonuç ne olacak bilemiyorum. Son bir yılda ilgili müsteşarlardan, bakanlara hatta Başbakanımıza kadar herkese raporlar hazırladık, mektuplar yazdık, görüşmelerimizde sözlü anlattık.

2010 yılı sonuna kadar sürecek, her sektöre özel, açık, anlaşılır, kolay ve hemen uygulanabilir, geçici kriz önlemlerinin gecikmeksizin alınması gerek. Bu gerçekleşmezse istihdam sorunu yılın ikinci yarısında ikiye katlanacak. Bu durumda Emek ve Dayanışma Bayramı ilan edilen 1 Mayıs, işçilerin değil işsizler ordusunun bayramına dönüşecek.''

Borcu borçla ödeme desteği yerine istihdam kayıplarını durduracak önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Nakkaş, ''Kamuya dönük borçlar uzun vadelerde yapılandırılarak girdi maliyetleri üzerindeki kamu yükleri 2 yıllığına yarı yarıya hafifletilmeli. Bunun için kamu yükleri ilk yıl yüzde 50, ikinci yıl ise yüzde 25 oranında düşürülmeli. Bu kararlar hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm sektörlerde ve ülke genelinde uygulanmalı. Bunun altını özellikle çiziyoruz'' diye konuştu.

''TANIŞMA PLATFORMU''

Nakkaş, kriz ortamında işçi sendikalarının verdiği desteği ekonomi yönetiminden göremediklerini savunarak, bunun üzerine Türkiye'de ilk kez bir konferansta alım grupları ile üreticilerin doğrudan ticaret konuşacakları ''Tanışma Platformu'' oluşturduklarını, bu oturuma dışarıdan 20 firmanın katılacağını ve bu firmalarla yaklaşık 500 Türk üreticisini buluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.

Sektörün içinde bulunduğu duruma ve yaşanan kriz ortamında pek çok konferans, kongre ve fuarın iptal edilmesine karşın, 11-12 Mayıs 2009 tarihlerinde Hilton Convention Center'da düzenlenecek olan 2. Moda, Tekstil ve Hazır Giyim Konferansı'nı gerçekleştireceklerini belirten Nakkaş, katma değer, istihdam ve ihracatta lokomotif olan tekstil ve hazır giyim sektörünün göz göre göre yok olmaması için çalıştıklarını söyledi.

Ahmet Nakkaş, iki gün boyunca mevcut ekonomik koşullarda tekstil ve hazır giyim sektörünün durum değerlendirmesi ve gelecek öngörülerinin ortaya konulacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''İç piyasada ilk 3 ayda yüzde 20-30 arasında bir daralma oldu. Dış siparişlerde ise ilk 3 ay sektörün beklediği düşüşten daha az bir daralma gerçekleşti. Yüzde 30'ların üstünde olabilir diye düşünüyorduk. Yüzde 25'lik bir düşüşle kapattık. Siparişlerde önümüzü görme mesafemiz çok azaldı. Yüzde 25-30'luk bir düşüşle yılı tamamlarız diye düşünüyoruz.''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Nakkaş, ''İmalatın yurt dışına kayma durumu söz konusu olur mu?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Geçtiğimiz dönemlerde özellikle Amerika'ya yapılan üretimde Mısır'a kaymalar oldu. Mısır'ın Avrupa Birliği'yle de olan ticari ilişkilerini düşünen yatırımcılarımız Mısır'a yatırım yaptılar. Ancak verimli olmadığı ortaya çıktı. Ürdün'ü, Bulgaristan'ı ve Romanya'yı da deneyenler oldu. Neredeyse hepsi geri döndü. Türk işçisinin verimliliği ortaya çıktı. Bu dönemde dışa kayma olacağını zaten düşünmüyoruz. Şu anda bütün işler mevcudu koruma yönünde işliyor.''

KONFERANS

Ahmet Nakkaş, konferansa, Tesco, Groupe Carrefour, Ultimo, Gerry Weber, Best Seller, Ant Dış Tic, Cherryfıeld Sesby, Connor Int. Sourcıng, Decathlon, Erba, Fta Teks. Ürün. Paz. Ve Müm. A.Ş, Galatea Sourcıng Ltd., Jc Rnb Retaıl, K&L Ruppert Stıflung & Cc. Handels-Kg, Lı Fung, Mino Tekstil, Moda Timkar, Mosaıctex Representatıon Offıce, Otto, Scantex Ltd– Mümessillik, Tureks / Günsan Danışmanlık ve Wgsn gibi alım gruplarının katılacağını bildirdi.

Birleşmiş Markalar Derneği ile yerli markaların temsilcilerinin alım gruplarıyla bir araya getirilmesi için görüşmeler yaptıklarını ve yoğun ilgiyle karşılaştıklarını anlatan Nakkaş, konferansa İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Derneği'nin de katkı sağladığını dile getirdi.

İki gün sürecek konferansta, ''Küresel Koşullarda Ekonomik Değerlendirme'', ''Tarihte ve Bugün-Marka ve Life Style'', ''Global ve Yerel Tedarikte Yeni Gelişmeler'', Modada Hız, Perakendeci - Tedarikçi İşbirliğinde Yeni Beklentiler'', ''Çevre, Sosyal Sorumluluk, Yeşil Temiz Üretim, Organik Pamuklu Ürünler'' ve ''AR-GE, Yeni teknolojiler, Hızlı Moda Yaşam Döngüsü Yönetimi, Mass - Customization'' adlı toplam 6 oturum gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*