Nalan Altınörs'ün kardeşi ifade verdi

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Nalan Altınörs'ün kardeşi Nurettin Altınörs, yurt dışında çalışırken kesin dönüş yapan kişilere bir defaya mahsus verilen permi hakkı yolu ile gümrük kaçakçılığı hakkında Savcılığa bilgi verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan şarkıcı Nalan Altınörs'ün kardeşi Nurettin Altınörs, yurt dışında çalışırken kesin dönüş yapan kişilere bir defaya mahsus verilen permi hakkı yoluyla gümrük kaçakçılığı konusunda bildiklerini İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe vererek anlattı.

Altınörs'ün avukatı Mürsel Ünlü, yaptığı açıklamada, müvekkili Nurettin Altınörs'ün İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesinde ''Gümrük kaçakçılığı, Kara Paranın Aklanmasına Dair Kanun'a muhalefet ve resmi evrakta sahtecilik'' suçlarından yargılandığını belirtti.

Müvekkilinin İstanbul, Ankara, Gebze ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılıklarına ''Permi hakkı yoluyla gümrük kaçakçılığı'' konusunda bildiklerini, 4 sayfalık dilekçeyle ihbar ettiğini kaydeden Ünlü, şöyle dedi: ''Yurt dışından kesin dönüş yapan ve permi hakkını kullanmayan işçileri belirleyen çete, sahte evrakla yurt dışından Türkiye'ye, lüks otomobil getiriyor. Sahtecilikle 10 yaş sınırı da delinerek yeni model araçlar yurda sokuluyor. Devletin 25 milyar dolar civarında bir zararı söz konusu.

Müvekkilim ilgili dilekçesini İzmir, Gebze, Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarına iletti.'' -İHBAR GEREKÇESİ- Nurettin Altınörs'ün dilekçesinde yer alan ifadelerin ihbar niteliği taşıdığını ve bu ifadelerle ''büyük bir çetenin'' çökertilebileceğini savunan Ünlü, şöyle konuştu:

''Gümrük Kaçakçılığının Önlenmesine Dair Kanunu'na göre, gümrük kaçakçılığı yapanlar, polis ya da savcılık işleme başlamadan ihbarda bulunurlarsa bir ceza almazlar. Ortaya çıkartılan zararın yüzde 10'u da muhbirlik ikramiyesi olarak ödenir. Müvekkilimiz, muhbir olarak beraat etmek düşüncesindedir. Ayrıca kendisi ve çetenin neden olduğu zararlar konusunda vicdan azabı çekmektedir. Bu eylemi ile devlete yararlı olmak ve çektiği vicdan azabını ortadan kaldırmayı düşünmektedir.'' Ünlü, müvekkilinin verdiği dilekçe ile can güvenliğinin de tehdit altına girdiğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious