Namaz Gönüllüleri'nin Miraç buluşması

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Namaz Gönüllüleri Platformu, toplumun her kesiminde namazı anlatmak ve sevdirmek gayesiyle namazla diriliş seferberliği başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Platform adına yayınlanan bildiriyi okuyan yazar Abdullah Yıldız, “Beş vakit namazın bize hediye edildiği Miraç Gecesi’nin arifesinde, sizleri, dünya ve ahiretinizi kurtaracak bir seferberliğe çağırıyoruz: ‘Namazla Diriliş’ seferberliğine!.. Sizleri namaz kılmaya, şayet kılıyorsanız ona dört elle sarılmaya, hiç kazaya bırakmıyorsanız bile huşûyu keşfetmeye ve namaz için çalışmaya davet ediyoruz.” dedi.

Rabb’imizin Kur’an’da 70 kez emrederek en çok önem verdiği ibadet olan namazın, dinimizin olmazsa olmazı olduğunu belirten Yıldız, “İslâm’ın ilk farzı iman, ikincisi namazdır. Peygamberimiz (sas)’in haber verdiği üzere, ahirette kendisinden hesaba çekileceğimiz ilk amelimiz namazdır. Yine namaz, O’nun ifadesiyle; ‘Dinin direği’, ‘Müminin miracı’, ‘Cennetin anahtarı’ ve ‘Gözümüzün nûru’dur.” diye konuştu. Namaz için yazanlar ve namaz davasına gönül verenler olarak bir araya gelip namazı milletin gündemine getirmeye karar veren platform, bugüne kadar namazla ilgili birçok program düzenledi. Bundan sonra da namazı anlatan kaset, CD, VCD, film, radyo-TV programı hazırlama, sempozyum ve kongre düzenleme gibi projelerin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

İstişare niteliğindeki toplantıda kadınların evde yalnız mı; yoksa camide cemaatle mi namaz kılmalarının daha doğru olduğu konusu da tartışıldı. Kadınların namazı evde kılmalarının daha iyi olduğu yönündeki hadisin zayıf olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hayrettin Karaman, cemaatle namazın ferdi namazdan daha efdal olduğunu söyledi. “Cemaat o kadar önemli ki, Peygamberimiz imamlık yapabilecek erkek yoksa bir kadının imam olup namaz kıldırmasına izin vermiştir.” diyen Karaman, kadınların camilerden mahrum edilmemesi gerektiğini belirtti. Kadınları camiye çağırırken fiziki imkanların da hazırlanması gerektiğine işaret eden Ahmet Şişman, özellikle büyük camilerde kadınların rahatça abdest alabilmelerini sağlamak için çalışılmasını istedi. Fıkıh kitaplarında kadınların cemaatle namaz kılmasını engelleyen hükümlerin olduğuna dikkat çeken İlahiyatçı Ali Rıza Demircan ise şöyle konuştu: “Kadınlar da erkekler kadar cemaatle namaz kılmak için mükelleftir. Efendimiz’in zamanında kadınlar yatsı ve sabah namazlarında bile mescitte vardır. Çocuklarıyla birlikte gelirler. Bayram namazında bile kadınlar cemaate davet edilmiştir. Kadınlardan cuma namazının düşürüldüğüne dair hiçbir şey yoktur. Kıbleteyn camisinde ilk namazı kılanların 29’u erkek, 16’sı kadındır.”

Platform hakkında ne dediler?

Senai Demirci: Müslümanlar özellikle büyük alışveriş merkezlerinde namaz kılacak yer bulamıyor. Buralarda namaz yeri istemek bizim hakkımız.

Yıldız Ramazanoğlu: Yetişkinler namaz hassasiyetini kaybediyor ve namaz bir sorun olarak algılanıyor. Çocukların her şey gibi namazı da yetişkinlerden öğrendiği hesap edilerek çalışılmalı.

Cihan Aktaş: Heyecan duymama yol açan bir proje bu. 5 vakit namazı kılanlar daha düzgün eda etmeli. Namazın estetik boyutu da düşünülmeli. Mesela, camilerde halılardan gelen kokulardan ve namaz sırasında turistlerin girmesinden rahatsız oluyorum.

Ali Bulaç: Çocuklarımızı namaza nasıl alıştırabiliriz, namazı benimsetmek için neler yapabiliriz, geniş kitlelere nasıl sevdirebiliriz diye çalışmalar yapılmalı. Platformun gönüllü neferiyiz. Hangi alanda koştururlarsa hazırız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious