Namaz yok, gazetelere abone HÜRRİYET

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Danıştay saldırısının tetikçisi Alparslan Arslan, tutuklu bulunduğu Ankara Sincan F tipi Cezaevi’nde günlük tutuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Günlük basını takip eden Arslan, odasına televizyon almadı. Arslan’ın, bir haftayı aşan tutukluluk süresince şu gelişmeler yaşandı:

AİLE ZİYARETİ

Arslan’ı cezaevinde, annesi, babası ve kızkardeşi ziyaret etti. Ailesi, Arslan’a iç çamaşırı ve pijama getirdi. Arslan, iki avukatı ile de iki görüşme yaptı.

PSİKOLOG GÖZETİMİNDE

Arslan’ın, emniyetteki sorgusu sürerken namaz kıldığı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Arslan’ın emniyette de cezaevinde de hiç namaz kılmadığı öğrenildi. Arslan, cezaevi yönetimi tarafından sağlık kontrolünden geçirildi. Bir psikolog, iki günde bir görüşme yaparak Arslan’ın ruh halini çözmeye çalışıyor. İlk belirtilere göre, Arslan’ın akli dengesi yerinde ve sağlığı da iyi.

İNTİHAR ÖNLEMi ALINDI

İntihar girişimine karşı önlem olarak Arslan’ın kendisine zarar verebileceği tüm eşyalar denetim altına alındı. Bu nedenle Arslan’ın battaniyesinin kenarında bulunan bez şeritler söküldü. Arslan’a plastik tabak ve çatal-bıçak ile yemek veriliyor.

ABONE OLDU

Arslan, cezaevine girdikten dört gün sonra her günlük gazeteden bir tane almak için abone oldu, ancak izin verilmesine rağmen kantinden odasına televizyon almadı. Arslan’ın, cezaevi kütüphanesinden herhangi bir kitap da almadığı bildirildi.

Keşke bir çılgın işi olmuş olsa

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün TBMM’de gazetecilerin Danıştay’daki silahlı saldırıyla ilgili "Bu olayın çete işi olmadığı yönünde iddia ve yorumlar var" sorusunu cevaplandırdı. Gül "Öyle olmasını arzu edenler var. Böyle çok kötü bir olay, keşke bireysel bir olay olmuş olsa. Yani birisi, bir kriz geçirdi, birden bir çılgınlık geçirdi ve kendi başına böyle bir şeyi yaptı. Keşke böyle olsa." diye konuştu.

TCK’ya karşı eleştirim yok

İstanbul Valisi Muammer Güler, basın toplantısında, bazı basın organlarında kendisine atfen, TCK’daki hükümlerle ilgili birtakım eleştirilerin yer aldığını belirterek "Türk Ceza Kanunu’na (TCK) ilişkin bir eleştirim söz konusu değil. Çünkü TCK’da gerek suçluların takibi, gerek yakalanması, gerek cezalandırılmasına ilişkin yeterli hükümler var" dedi. Güler ayrıca saldırının adı konulmamış bir örgüt işi olduğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious