Namık Ekin yaklaşık 52 kilometre yüzdü

  • Giriş : 28.09.2007 / 11:15:00

Emekli SAT komandosu 65 yaşındaki Namık Ekin, ''Bir denizden diğer denize yüzme rekoru'' denemesini başarıyla tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Rumeli Feneri'nden tekneyle açılarak, kızları ve arkadaşları eşliğinde, saat 07.50'de denize giren Ekin, suyun 5 metre altından yaklaşık 52 kilometre yüzerek, Ahırkapı'da karaya çıktı.

Karadeniz'den Marmara Denizi'ne yüzerek geçen Namık Ekin'i, rekor denemesi sırasında sağlık ekibi de takip etti.

Yaklaşık 13.5 saatte hedefine ulaşan Ekin, kontrol amacıyla Bahçelievler Özel Yaşam Hastanesi'ne götürüldü.

Namık Ekin'in sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Opr. Dr. Beyzade Özkahraman, Ekin'in, paletler nedeniyle karın kaslarını çok fazla kullanmasından dolayı ağrıları olduğunu, bu ağrıların birkaç gün içinde geçeceğini söyledi.

Özkahraman, Ekin'in sıvı kaybı dışında başka bir sorunu olmadığını belirterek, bunun da giderilmesine başlandığını kaydetti.

Namık Ekin, rekor denemesini başarıyla tamamladığı için mutlu olduğunu belirterek, 29 yaşındaki bir ABD'linin rekorunu kırdığını söyledi.

"Umduğumdan daha zor oldu"

Ekin, "Rekoru kırdım. Umduğumdan daha zor oldu. Birkaç hayati tehlike atlattım. Karadeniz'in epey açıklarından girdiğim için boğaza girişim zor oldu. Sarıyer açıklarında üzerime gelen bir tankerden beni son anda denize atlayan bir SAT komandosu kurtardı. Deniz Kuvvetleri'ne müteşekkirim" dedi.

Tarabya açıklarında ters akıntıya kapılan Ekin, "Yine SAT komandolarının yardımlarıyla Anadolu Yakası'na geçerek kurtuldum" dedi.

En büyük sorununun, suyun soğukluğu olduğunu belirten Ekin, diğer rekortmenlerin genelde suyun 27-28 derece olduğu yerlerde deneme yaparak bu tehlikeyi bertaraf ettiklerini söyledi.

Ekin, normalde bu tür rekor denemelerinde 2-3 saatte bir yüzeye çıkılıp bir şeyler yenebildiğini, ancak kendisinin hiç yüzeye çıkmadan yüzdüğünü anlattı.

Ekin, Türkiye'de spora çok önem verilmediğini belirterek, rekor denemesi yapmaktaki amacının, halka sporu sevdirmek ve her yaşta spor yapılabileceğini göstermek olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious