NAMIK TANIK'LA ANKARA'DA...

NAMIK TANIK'LA ANKARA'DA....61824
  • Giriş : 17.09.2007 / 10:29:00
  • Güncelleme : 29.06.2008 / 17:37:33

Başarılı işadamı Namık Tanık, Ankara Temsilcimizi misafir etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anteras, galaksi sistemin göbeğinde ki bir yıldızın adı. Aynı zamanda akrebin kalbi demek.

 

Ankaralı bir iş adamı olan Namık Tanık, Antares projesi ile Türkiye’de bir ilk imza attı.  Avrupa’nın en büyük, dünyanın 4. büyük alışveriş merkezi sayılan Antares, şimdiden uluslararası sermayenin gözdesi olmuş durumda.

 

Antares’ın yönetim kurulu başkanı Namık Tanık’la alışveriş, kültür ve ekonomi center olarak inşa edilen Antares’ı ve Türkiye ekonomisini konuştuk.

 

Yakın tarihe not düşecek bu röportajı siz okurlarımıza sunuyoruz.

 

***

 

Tat İnşaat’ın ve Antares’ın yönetim kurulu başkanı Namık Tanıkla Antares’ta buluşuyoruz. Ankara’ya nazır bir manzarada, bahçe de kabul ediyor bizi. Dünyayı iyi bilen bir iş adamı olarak mütevazı kişiliği ve Türkiye sevdalılığı bizi koyu bir sohbetin içine çekiyor.

 

Dış-iç ekonomiden ülkemizin geleceğine, oradan yabancı sermayenin projelerine kadar birçok hassas konuyu bizimle paylaştı.

 

Röportaj: İrfan Karabulut, Aktüel Yayın Grubu Ankara Temsilcisi


— Uluslararası bir alışveriş merkezi diyebileceğimiz ANTARES, ne zaman açılıyor?

 

Antares’ın zaten bir kısmı açıldı. Pratikler kısmı açıldı. Kısmet olursa 30 Ekim’de de real kısmı ile iş yerlerinin bir kısmı açılacak. 15 Aralık’ta da kalanı açılacak. Toplam 230 işyerimiz var. 222 bin metre kare inşaat alanımız var. İnşallah bayramdan önce tamamını sürprizlerle açacağız.

 

— Ankara’ya yapılan büyük alışveriş ve ekonomi merkezleri Eskişehir yolunda açılıyordu. Siz ise Keçiören’i Etlik’i tercih ettiniz. Neden?

 

Eskişehir yolunda yer çok, burada ise yer yok. Etlik’te biz 2 milyon nüfusa hitap edeceğiz. Etlik, Ankara’nın merkezi zaten, Anteres ismini de bunun için seçtik. Ankara’nın kalbi olacağız, bağlantı yolları noktasından düşünürsek Etlik, Ankara’nın her yerinden kolaylıkla girilebilecek bir yer.


   
— Antares, Ankara’ya ne verecek? Bu kadar büyük bir proje çok değil mi?

 

İnşallah dünyanın ve Türkiye’nin en büyük sinema merkezini açıyoruz. Türkiye’nin en büyük bowling merkezini buraya açıyoruz. İki kattan oluşan ve dünyada ki birçok duyulmamış markaları göreceksiniz. Bu ülkemiz için az bile. Eğer yeni bir Türkiye imajı ve resmi çiziyorsak bu o resim içinde sadece bir nazar boncuğu. Daha yapacağım çok şey var.

 

— Antares’ın mimarı olarak diğer yapıtlardan farklarını anlatır mısınız?

                                               

Birazdan gezerken siz de göreceksiniz. Çok rahat ve huzurlu bir ortam oluşturacağız.  Londra’da Komset projesini “Chapman Taylor” diye bir ofise çizdirdik. Yerli mimar olarak da Osman Öztürk kardeşimiz burası ile ilgileniyor. Burada alış veriş yapanlar ya da kongresinde ticari görüşmesini yapanlar huzurlu yeşil bir ortamda dinleniyor gibi işlerini görecekler.


   
— Alışveriş merkezlerinde trafik çok sıkışıyor. İnsanlar zorlanıyor. Burada da trafik sıkışıklığı yaşanacak mı?

 

Bağlantı yollarımız iyi. Biz aynı anda 6 bin araçlı bir otopark koyduk. Elektronik bir sistemle girişte boş-dolu yerleri gösterecek. Biz sistemimizle bu sıkışıklık problemini çözeceğiz.

 

— Toplumun da farklı gelir seviyeleri var.  Siz Antares ile hangi gelir seviyesine hitap edeceksiniz?

 

İnanın ben toplumu sınıflara ayırmayı bilmiyorum. Hedefimiz herkese hitap etmek.

 

— Ekonomi ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Hükümet 2012’de 10 bin dolarlık kişi başı gelir hedefini koydu. Sizce bizi nasıl bir ekonomi bekliyor?

 

Bence bunlar hayal değil. Dinamik bir toplumuz ve bu dinamizmi harekete geçirerek milli gelirimizi yükseltiriz. 2012’de 10 bin doları rahatlıkla yakalarız. Biz bu Antares’ın arsasını 2000 yılında kriz ortamında aldık. Biz o zaman büyük firmaların arkasında koşuyorduk, kimse dönüp bakmıyordu. Şimdi ise yurt dışı da, yurt içi de arkamızdan koşmaya başladı. Arazimiz ve gayrimenkullerimiz değerlendi. Ve göreceksiniz 3 yıl sonra bu değerlenme 3 katına çıkacak. Şuan da yabancı sermaye bizlerle ortaklık kurmak, iş yapmak için sıraya giriyor.

 

— Bu bir çağrı mıdır?  Taşınmazlarını hemen satmayın diye…

 

Çağrı diyebiliriz. Anadolu insanımız öyle hemen topağını satmasın. 3–4 yılda çok daha kazançlı olacaktır, toprağını işleyerek versin. İmarlandırıp versin. Hükümetimizin programı da bu çerçevede. Hatta bence hükümet tedbirli cümleler kullanıyor, 2012’de 10 bin doları birkaç defa geçeriz.


   
 — Think Tank kuruluşları 2023’e planlar çiziyor. Ülkemizin dünyada lider bir devlet olacağı tartışılıyor. Siz bir iş adamı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

İnşallah Avrupa’yı geçmiş Amerika ayarında bir ülke hayal ediyorum. Dinamik bir nüfusumuz var. Geçmiş tarihimizde bunun örnekleri var. İç çekişmeleri bir yana bırakırsak ki bıraktık bence. Son seçimler bunu gösterdi. Bundan sonra ülkemiz daha mutedil bir hayatı soluklayacak. Çekişme ve kavganın bitmeye başlayacağını düşünüyorum. Bu günkü tablo bunu gerçekleştirecek.

 

— Siz eğitimi de seviyorsunuz. Özel eğitim kurumlarını destekliyorsunuz…

 

Ekonomi ile eğitimi ben bir görüyorum. Bunun için de ne gerekirse yapacağız. Ülkemizde eğitim o kadar da iyi değil. Bir ülke de eğitim öncelikli olmalı, sonra sağlık ve sonra ekonomi gelmelidir. 2023’lere hedef koymuşsak eğitimin iyi olması gerekir. Türkiye’de kazanan bir iş adamı olarak da ülkemizin değerlerine yatırım yapmak boynumuzun borcu.   

 

— Hedeflerinizden bir kaçını anlatabilir misiniz?

 

Şu an çalışanımız 1500, bu çalışanı 10 binlere çıkacağız. 2008 ve 2009’da bir kaç alışveriş merkezi daha yapacağız. Sonra memleketimiz Çankırı’da da bir çimento fabrikası yapacağız. Anteres’de 6 bin kişi çalışacak. Rakamlardan çok kişi sayısı beni heyecanlandırıyor. İşsizliği çözmek adına bize düşen buysa yapmaya hazırız. Çalışmalarımız da bu yönde zaten.

 

Son olarak ise şunu eklemek istiyorum;

 

Vatandaşımız, işadamımız ve devlet el ele vermeli. Hükümetimiz de bürokrasiyi azaltmak için gayret ediyor ama bu daha da düzenlenmeli. Konut sektöründeki KDV dengesizliğini düzenlemeli. 149.9 cm dairelerde KDV % 1 ama 150 olursa KDV % 18. Bu böyle olmamalı, KDV dengeli ve kademeli olmalı. Bunu düzenlemeli. 2007’yi kaybettik. Bu ülkemiz için büyük kayıp. Cumhurbaşkanı belirsizliği bu yılı kaybettirdi. Yılsonunda ise toparlanacağımızı düşünüyorum.

 

Sonuç olarak; dünya bizi seyrediyor. Ülkemizi ilgilendirecek hiçbir konuda hata yapma hatta gecikme lüksümüz yok.

 

… bitti!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious