'Namus ve töre cinayetleri yüzde 25 arttı'

'Namus ve töre cinayetleri yüzde 25 arttı'.7442
  • Giriş : 08.03.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Nazan Alparslan, kadınların yüzde 34'ünün şiddete maruz kaldığını belirterek toplumda namus ve töre cinayetlerinin de yüzde 25 arttığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KADAUM Müdürü Prof. Dr. Nazan Alparslan, kadınların erkekler nazarında 'öteki' olarak görüldüğünü belirterek zorda kalan kadınların 20 sığınma ve konukevinin yolunu tuttuğunu anlattı. Son dönemde namus ve töre cinayetlerinin yüzde 25 arttığını kaydeden Alparslan, bu nedenle bin 190 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti. Şiddet mağdurlarının yüzde 20'sinin resmi makamlara müracaat ettiğini, karakola yansıyan olaylarda da kadının ikna edilerek eşiyle barıştırıldığını anlattı.

TBMM Töre ve Namus Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkan Vekili ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Gaye Erbatur, kadınlara yönelik şiddetin saklandıkça büyüdüğünü söyledi.

Kadınlara sadece fiziksel şiddet uygulanmadığını aktaran Erbatur, uzun vadede şiddetin kadını pasif hale getirdiğini vurguladı.

Adana Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Şefika Ekizoğlu da Medeni Kanun ve kanunun kadınlara tanıdığı hakları anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious