Nancy Bush'a dişini gösterdi

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Irak'a 20 bin ek asker sevketmek isteyen Bush'a kazan kaldırarak, “Başkan'a açık çek vermeyeceğiz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerika Birleşik Devletleri'nde Kongre'nin kontrolünü ele geçiren Demokratlar, yeni Irak stratejisi çerçevesinde Irak'a 20 bin ek asker görnndermeyi planlayan ABD Başkanı George Bush'a sert uyarılarda bulundu. ABD Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olan Demokrat Partili milletvekili Nancy Pelosi, Bush'un Irak'a ek asker göndermeyi önermesi durumunda, ABD Kongresi'nden gidecek fonları kesme tehdidinde bulundu. Pelosi, “Bush'a açık çek vermeyeceğiz. Takviye birlikler konusunda Başkan'ın bizi ikna etmesi gerekiyor” dedi. Amerikan halkı ve Kongre'nin Irak'ta bulunan askerleri desteklediğini söyleyen Pelosi, “Ancak Başkan bu göreve takviye yapmak istiyorsa, bunu haklı çıkarmak zorunda” dedi. Pelosi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdiye dek Cumhuriyetçilerin kontrolünde olan Kongre, Başkan'a hiçbir öngörüsü, standardı ya da koşulu olmayan açık çekler verdi. Biz de böylece sonu olmayan bu savaşın, Amerikan halkının reddettiği bu savaşın içine girmiş olduk.”

BUSH'A UYARI MEKTUBU

Nancy Pelosi, Senato'nun çoğunluk lideri Harry Reid'le birlikte geçtiğimiz hafta Bush'a bir mektup göndermiş ve Bush'tan Irak'tan aşamalı olarak bir geri çekilme sürecini başlatması çağrısında bulunmuşlardı. Bush'un yeni Irak stratejisini Çarşamba günü açıklaması bekleniyor.

Peşmergeler Bağdat yolcusu

Kuzey Iraklı peşmergelerin Amerikan askerleri ile birlikte operasyonlar düzenlemek için Bağdat'a kaydırılacağı iddia edildi. İngiliz Independent gazetesi, “oldukça güvenilir kaynaklardan sızan bilgilere” dayandırdığı haberinde Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin Bağdat'ta 5 tugaya çıkacak ABD güçlerine destek vermek üzere ikisi peşmergelerden 3 tugay asker göndereceğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious