Nane çayı iç tüylerden kurtul

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Kadınların günde iki fincan nane çayı içerek vücutlarındaki aşırı tüylerden kurtulabilceklerini belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Isparta'daki Süleyman Demirel Üniversitesi bilimadamları kadınların günde iki fincan nane çayı içerek vücuttaki cinsel hormonlarının azalacağını ve istenmeyen tüylerden kurtulacaklarını belirledi.

Beş gün üst üste nane bitkisinin yapraklarından elde edilen çayı içen kadınların yüz, karın ve göğüslerde kalın ve siyah tüy çıkmasına yol açan seks hormonu düzeyinde azalma görülüyor.

Hormonal dengesizlikle ilgili olan bu durum, doğum yapma çağında olan kadınların yüzde 5-10'unu etkiliyor.

Bu sorun genelde hormonların faaliyetini engelleyen ilaçla ya da kandaki testostron seviyesini azaltan doğum kontrol haplarıyla tedavi ediliyordu.

Türk bilimadamları bu sonuca yaşları 18 ile 40 arasında değişen 21 kadın üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda vardı.

Süleyman Demirel Üniversitesi'nde endokrinolojist olan Mehmet Tamer araşatırmayla ilgili yaptığı açıklamada, "Şu anda kullanılan tedavi yöntemi ya ağızdan alınan doğum kontrol haplarıyla androjen üremesini durdurmak ya da vücudun androjene cevap vermesini önleyen ilaçlar. Ama bu araştırma orta şiddette sendromlu kadınlara nanenin bir doğal alternatif olabileceğini gösterdi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious