Napoli'de çöp sorunu

Napoli'de çöp sorunu.22783
  • Giriş : 24.05.2008 / 21:16:00

Campania bölgesindeki çöp sorununu çözümleme amacıyla İtalyan hükümetinin son çözüm paketi de gerginliği tümüyle ortadan kaldırmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Napoli'nin Chiaiano semtinde çöp toplama merkezi inşasına karşı çıkan göstericiler ve polis arasında yaşanan arbede de, yaralananlar da oldu.

Chiaiano'da dün başlayan gerilim, bugün sabah saatlerinden itibaren yeniden alevlendi.

Polisin dünkü gösteriler sırasında yakılarak bir bariyere dönüştürülen otobüsü yoldan kaldırma girişimi, göstericilerin direnişine muhatap oldu.

Güvenlik birimleri, göstericilerin molotofkokteyli ve taşlı saldırılarına, coplar ve kaba kuvvetle karşılık verdi.

Arbede sırasında iki genç yaralanarak hastaneye kaldırılırken, göstericilerin fırlattıkları molotofkokteylleri de iki polisin yaralanmasına yol açtı.

Güvenlik birimlerinin bariyere dönüştürülen otobüsü yoldan çekebilmesi olaylı biçimde gerçekleşebildi.

Dün akşam yaşanan arbede sırasında da, üçü sivil toplam dokuz kişi yaralanmıştı.

Adli makamlar, dünkü olaylar sırasında polis tarafından gözaltına alınan üç göstericinin, nöbetçi mahkemeye çıkarılacağını açıkladı.

Öte yandan Silvio Berlusconi hükümetinin Campania'daki çöp sorununun çözümüne yönelik hazırladığı kararname, bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararname, Napoli'nin başkent olduğu Campania bölgesindeki çöp sorununun 2009 sonuna dek çözüme kavuşturulmasını öngörüyor.

Kararnamenin geçmişe oranla getirdiği önemli yenilik, çöp depolama ve yakma merkezlerinin "stratejik öneme haiz mekan" olarak tanımlanması. Askeri bölge statüsünde değerlendirilecek bu alanları koruma işlemi de orduya havale edilmiş bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious