'Nar, kansere karşı vücudu korur'

  • Giriş : 28.10.2007 / 13:31:00

Değeri yeni yeni anlaşılmaya başlanan meyvelerden narın en önemli özelliğinin vücudu kansere karşı kalkan gibi koruması olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Osmaniye'nin Kadirli ilçesi Tarım Müdürü F. Rüştü Özeser, antioksidanlar yönünden son derece zengin olan narın, özellikle cilt ve prostat kanserine karşı oldukça etkili olduğunu söyledi. Ayrıca narın kalp-damar sağlığı ve sindirim sistemi içinde yararları olduğunu aktaran Özeser, "Nar, şekeri ve kolesterolü dengeler, tansiyonu düşürür. Yağ ve proteinin hiç bulunmadığı nar, tam bir potasyum deposudur. 100 gram narda 250-300 miligram potasyum bulunur. Narda ayrıca fosfor, kalsiyum, demir, A vitamini, B1, B2, B3 ve C vitamini vardır." dedi.

Narın suyunun da çıkarılarak sebze salatalarında kullanıldığını anlatan Özeser, şöyle devam etti: "Nar ekşisi çıkarmak yöremizde oldukça yaygındır. Olgunlaşan narları iyice ayıkladıktan sonra taneleri ince bir torba içerisine doldurarak iyice ezilir. Çıkan su bir kazan içerisinde rengi siyahlaşana kadar kaynatılır. Koyulaşan nar suyu böylece nar ekşisi olur."

Narın anavatanının Kuzey Afrika, Batı Asya ve Akdeniz ülkeleri olduğunun tahmin edildiğini belirten Özeser, "Amerika, Japonya, Afrika ve Kafkaslara kadar her tarafta yetiştirilen nar, Osmanlı dönemine ait Tababet kitaplarında endişe ve huzursuzluğun en önemli ilaçlarından biri olarak yer almaktadır. Yine o dönemlerde ziyafet sofralarında hazmı kolaylaştırsın diye nar suyu ikram edildiği bilinmektedir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious