Nar dalında kapışılıyor

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Birçok hastalığı önleyici etkisi olduğu tespit edilen nar suyunda talep patlaması yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık 80 bin ton nar üretimiyle dünyada da ilk sırada yer alan Türkiye'de şirketler çiftçinin elindeki ürünü almak için sıraya girdi. Dış piyasadan da gelen yoğun talep narı yok sattırıyor. Türkiye'de nar üretiminin yarıdan fazlasının yapıldığı Antalya'nın Finike ilçesinde hasada bir ay kalmasına rağmen nar bahçeleri, ihracatçı ve meyve suyu firmaları tarafından kapatıldı.

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, sektörde faaliyet gösteren firmaların yarısının ürün yelpazesine nar suyunu da eklediğini belirtirken, nara talebin yüksek olmasının bir takım spekülasyonlara neden olabileceğine dikkat çekiyor. Finike Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Uygun, yöredeki nar bahçelerinin tamamının bir ay önceden satıldığını söylüyor. Aroma Meyve Suları Genel Müdürü Mahmut Duruk ise, nar suyu çıkaran firmaların hammadde sıkıntısı yaşayabileceğine işaret ediyor.

Her geçen gün yeni bir özelliği keşfedilen nar suyuna ilginin artması gözleri dünyanın en büyük nar yetiştiricisi Türkiye'ye çevirdi. Nar bahçelerinin ihracatçı ve meyve işleyen firmalar tarafından kapışılması çiftçiyi sevindirirken, meyve suyu sektörünü de endişelendiriyor. Fiyatın aşırı yükselerek bir takım spekülasyonlara neden olabileceğinden çekiniliyor. Çiftçinin 'rağbet gördü' diye nara sarılmasının plansız üretime yol açabileceği belirtiliyor.

MEYED Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, nar suyunun dünya genelinde moda içecek haline geldiğini söylüyor. Artan talep nedeniyle nar fiyatlarında spekülatif artışların yaşanabileceğine dikkat çeken Ekşi, nar suyuna ilginin geçici olduğunu düşünüyor. Türkiye'den nar suyu ithal etmek için bekleyen birçok ülkenin olduğunu belirten Ekşi, "Bütün meyve sularında antioksidan var ama narda biraz daha fazla. Bu yüzden tüketici tarafından şu an talep edilen bir meyve suyu. Gün geçtikçe yeni bir faydasının keşfedilmesi tüketimi artırıyor." diye konuşuyor. "Nar suyu iki yıl daha popülerliğini korur, ondan sonra cazibesi azalır." diyen MEYED Başkanı, Türkiye'de yılda 10 milyon litre dolayında nar suyu tüketildiği bilgisini veriyor.

Aroma Meyve Suları Genel Müdürü Mahmut Duruk, nar suyuna sadece Türkiye'nin değil dünyanın talep gösterdiğini aktarıyor. Söz konusu ürüne artan talebin antioksidan etkisinden kaynaklandığını savunan Duruk, "Diğer kırmız meyvelerde de antioksidan etkisi var. Ama Dünya'da şu an nar popüler. Yaşlanmayı geciktirici özelliği herkesin nara sarılmasına neden oluyor. Bunun uzantısı olarak da aranan meyve suyu haline geldi." diye konuşuyor. Duruk, sektörün hammadde bulmakta zorlanabileceğine işaret ederek, "Nar konsantresine dış pazardan büyük talep var. Eğer Türkiye'de fiyatlar yüksek olur meyve de yetmezse o zaman nar konsantresi ithal edilmeye başlanır." diyor.Duruk da, MEYED Başkanı Ekşi gibi nar üzerinde bir takım spekülasyonlarının yapılabileceği endişesini taşıyor.

Narın bu denli ilgi görmesi ise çiftçiyi sevindiriyor. Finike Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Uygun, narın dalında 1 YTL'den aşağı düşmediğini belirtiyor. Yöredeki bahçelerin tamamının aylar öncesinden satıldığını aktaran Uygun "Narenciyede teşviklerin kaldırılmasından sonra çiftçi nara yöneldi. Şu anda üretilen nar, iç piyasayı dahi karşılayacak nitelikte değil. Nar suyu çıkaran firmaların talebi narın değerini bir kat daha artırdı. Üretilen narın yarıdan fazlasını ihraç ediyoruz. Şu an narın en kötüsü bile para ediyor." bilgisini veriyor. Nar meyvesiyle birlikte fidanının da kapışıldığını söyleyen Uygun, "Dikilen nar fidanı sayısı her yıl iki üç katına çıkıyor. Yüksek yerlerde yetişmesi nedeniyle başka bölgeler de nara yönelmeye başladı. Finike'den Kahramanmaraş'a 300 bin, Adıyaman'a da 200 bin nar fidanı gitti." şeklinde açıklıyor.

Nar üreticisi Bekir Doğan, 40 dönümlük nar bahçesini hasattan bir ay önce sattığını söylüyor. Talebin yüksek olması nedeniyle bu yıl narın erken satıldığını belirten Doğan, şunları dile getiriyor: "Nar her yıl Eylül ayının ortalarında satılmaya başlanırdı. Fakat bu yıl talebin fazla olması nedeniyle satışlar Ağustos ayına çekildi."

Türkiye yaklaşık 80 bin ton nar üretimiyle dünyada da ilk sırada yer alıyor. Türkiye'yi 40 bin tonla İran, 20 bin tonla da Suriye izliyor. Afganistan, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Pakistan, Hindistan, Çin ve İspanya ikinci derecede önemli nar üreticisi ülkeler.

HİPERMARKETLER NAR SUYU SATIŞLARINDAN MEMNUN

Marketler, fiyatları 4 ile 5 YTL arasında değişen nar suyunu meyve suyunun yükselen yıldızı olarak görüyor. Real Hipermarket pazarlama sorumlusu, nar suyu satışlarından gayet memnun olduklarını söylüyor. Genpa Satış Pazarlama Müdürü Ayşe Sarıkaya, nar suyuna talebin üst seviyede olduğunu belirtiyor. Sarıkaya, "Müşteriler reyonda olmadığı zaman soruyor. Çok fazla üretimi yapılmadığı için elimize pek geçmiyor. Temmuz-Ağustos aylarında talep yüksekti. Fakat firmaların elinde yoktu. Bu yüzden biraz sıkıntı yaşadık." diye konuşuyor.

ANTİOKSİDAN DEPOSU NAR, YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR

Her geçen gün sağlığa bir faydası keşfedilen narın yararı saymakla bitmiyor. Kansere karşı güçlü bir antioksidan etkisi olan narın en son damar tıkanıklığını önleyici özelliği ortaya çıktı. C vitamini yönünden zengin olan nar, önemli miktarda demir ve potasyum içeriyor. Nardaki antioksidan miktarı yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre 3 kat daha fazla. Şifalı bitkiler arasında yer alan nar, kolesterol ve şekeri dengeliyor, ishali kesiyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tatlı nar mideyi kuvvetlendirirken, öksürüğe iyi geliyor. Boğaza ve akciğerlere de faydalı. Mide yanmalarına karşı yararı olan ekşi nar ise, diğer narlara göre, daha fazla idrar söktürüyor. İshal ve kusmayı keserek karaciğer hararetini söndürüyor. Kabızlığı gideriyor. Son zamanlarda nar suyuyla ilgili yapılan araştırmalarda, cilt ve prostat kanserlerine karşı koruyucu etkisinin olduğu tespit edildi. Uzmanlar narın adeta doğal bir antibiyotik olduğunu belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious