Nar üreticisinin yüzü gülüyor

Nar üreticisinin yüzü gülüyor.21050
  • Giriş : 07.12.2008 / 10:59:00

Sağlığa faydaları konusunda uzmanların yaptığı açıklamalarla tüketimi artan nar, bu sezon üreticisini de sevindirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nar ekiminin yoğun yapıldığı Mersin'in Silifke ilçesinde, sezon başında kilosu 1,5 YTL'den satılan narın 2,5 YTL'ye yükselmesine rağmen talep aynı oranda devam ediyor.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede bu yıl 1800 dönüm nar bahçesinden 3 bin 300 ton nar hasadı yapıldığını, fiyatların yüksek olmasının üreticiyi sevindirdiğini bildirdi.

Can, Göksu vadisinin mikro klima özelliği nedeniyle sadece o yörede yetiştirilen Silifke aşısı Keben narının Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 33 N16 olarak tescillendiğini ve Türkiye'nin tek sofralık narı olduğu kaydetti.

İlçede nar üretimi yapılan alanların genişletilmesi amacıyla yapılan çalışmaların başarıyla sürdürüldüğünü ifade eden Can, ''Keben narı, adını Göksu Vadisindeki Keben köyünden alıyor. Bu köyde yetişen narın bir tanesinin ağırlığı 1,5-2 kiloyu buluyor ve ekimden 3 yıl sonra ürün vermeye başlıyor'' dedi.

Can, Keben narının ayrı bir aroma özelliğine sahip olduğunu, görünüşü, tadı ve damak zevkine hitap etmesi nedeniyle sofralık türler arasında en fazla tercih edilen olduğunu bildirdi.

Bu arada, Keben narı, Türkiye genelinde düzenlenen tarım fuarlarında Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş tarafından ''Silifke Tarım Grubu'' adı altında açılan stantta tanıtılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*