Nar üretiminde İran'ı yakaladık

Nar üretiminde İran'ı yakaladık.20164
  • Giriş : 29.09.2008 / 12:37:00

Türkiye, İran'ın nar üretimindeki liderliğini sarsmaya hazırlanıyor. Türkiye'de son yıllardaki nar üretiminde de artış var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nar üretimi artıyor..

Türkiye'de 1998-2007 döneminde nar üretiminin yüzde 100'e yakın oranda artarak 55 bin tondan 106 bin 560 tona çıktığı, dünyada İran ve Hindistan'ın ardından üçüncü sırada yer aldığı bildirildi.

Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Türkiye'de nar üretim ve ihracatının arttığını, nar üretiminde Türkiye'nin İran ve Hindistan'dan sonra üçüncü sırada geldiğini bildirdi.

Tarım İl Müdürü Erçin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de nar üretiminin yıllar itibariyle önemli ölçüde arttığını söyledi. 2005 yılı rakamlarına göre 80 bin ton nar üretimi gerçekleştirildiğini, bu üretimin yüzde 61,8'inin Akdeniz, yüzde 23,3'ünün Ege, yüzde 9,1'inin Güney Doğu Anadolu bölgesinde yapıldığını belirten Erçin, şunları kaydetti:

''İller itibariyle değerlendirildiğinde nar üretiminde yüzde 38,4 ile Antalya birinci sırada yer alıyor. Bunu yüzde 11,4 ile Mersin, yüzde 8,9 ile Aydın ve yüzde 8,2 ile de Denizli izlemektedir. 2003 ve 2006 yılları dikim alanları karşılaştırıldığı zaman, nar bahçeleri yüzde 40 oranında genişlemiştir. Nar üreticiliği yapılan tüm illerimizde dikim alanlarında yoğun bir şekilde artış görülmesine rağmen, bu artış ihracat rakamlarına yansımamaktadır.''

DÜNYADA İRAN ÜRETİM LİDERİ
Narın anavatanın Ortadoğu ve Kafkaslar olduğunu anımsatan Erçin, Türkiye'de daha önceleri bu bitkinin sadece çit bitkisi olarak üretiminin yapıldığını vurguladı. Nar üretiminin Türkiye'de son yıllarda büyük hızla arttığını, üretici ve ihracatçıya önemli miktarda para kazandırdığını anlatan Erçin, şöyle devam etti:

''İçermiş olduğu antioksidanlar, polifenolik maddeler ve C vitamininden dolayı fonksiyonel gıdalar grubuna giren nar, aynı zamanda ilaç, boya, mürekkep, yağ, hayvan yemi, tanen, pektin ve sirke gibi ürünlerin sağlanmasında hammadde olarak kullanılması nedeniyle de bir endüstri bitkisidir. Narın eksi 10 dereceye kadar dayanması, çiçeklenmesinin geç olması nedeniyle ilkbahar geç donlarından zarar görmemesi, toprak isteği yönünden çok seçici olmaması, meyve kabuğunun özel yapısı dolayısıyla artı 5 ve artı 6 derece sıcaklık ve yüzde 85-90 nem koşullarında 5 ay süre ile depolanabilmesi gibi yetiştirme tekniği yönünden avantajları olması, Türkiye'de nar üretiminin hızla yaygınlaşmasına neden olmaktadır.''

Erçin, 2007 rakamlarına göre dünyada en fazla nar üretimi yapan ülkeler arasında İran'ın birinci, Hindistan'ın ikinci, Türkiye'nin üçüncü sırada geldiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*