Narenciye ihracatçısını Mısır'a kaptırdı

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Türk narenciye ihracatçılarının, ton başına verilen 160 dolar prim ve düşük üretim maliyeti nedeniyle, Mısır'da ortaklıklar kurup ihracat yaptığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP tarafından oluşturulan Narenciye Araştırma Komisyonu üyesi ve Osmaniye Milletvekili Necati Uzdil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay, Osmaniye, Adana, Mersin, Antalya ve Muğla'yı kapsayan çalışmalarını tamamlayarak, TBMM'ye rapor sunduklarını, bu raporun meclis gündemine alınarak tartışılacağını bildirdi.

Uzdil, üreticilerle birebir görüşmeler yapıp, sorunları birinci ağızdan dinlediklerini, 60-70 yaşına gelmiş emektar çiftçilerin sorunlarını gözyaşlarıyla anlattığını ifade ederek, ''Duyduklarımıza göre, narenciye üreticilerinin sorunları, dışarıdan görüldüğünden çok daha büyük ve vahim'' dedi.

Türkiye'de bu yıl 40-60 dolar arasında olan narenciyede ihracat teşvik priminin Mısır'da ton başına 160 dolar olduğunu, bunun yanı sıra bu ülkede maliyetlerin Türkiye ile kıyaslanmayacak kadar düşük seviyede bulunduğunu ifade eden Uzdil, şunları söyledi:

''Üreticilerin anlattıklarına göre, Türk ihracatçısı yerli üreticiye sırtını dönmüş durumda. Daha önce ağaçlar çiçek açmadan tarlada yapılan satış, bugün bol ve kaliteli ürün alınmasına ve hasat yapılmasına rağmen satılamıyor. Tüketiciye limon 20 YKr'den satılıyor. Tarlada ise bu ürünü 10 YKr'ye bile almak mümkün. Üreticiler, ihracatçıların Mısır'a gidip, ihracattaki deneyimlerini bu ülkede ya ortaklıklar kurarak ya da bireysel olarak çalışarak gerçekleştiriyorlar. Mısırlı üreticinin malını değerlendiren Türk ihracatçısını bile Mısır'a kaptırmış durumdayız.''

Uzdil, bir başka önemli sıkıntının ise karantinalar olduğunu belirterek, ''Yurt dışına çıkan her ürün karantinadan geçer, burada incelenir, raporları tutulur. Bugün, hükümetin personel politikası yüzünden deneyimli uzmanlar karantinadan alındı. Deneyimsiz elemanlar ihracata kalitesiz ürünün gitmesine neden oluyor. Bu yüzden, dalından erken kesilip Rusya'ya gönderilen limonlar geri döndü'' dedi.

-''ARJANTİN BİLE RUSYA'YA NARENCİYE GÖNDERİYOR''-

Türkiye'nin en önemli pazarı olan Rusya'ya, kilometrelerce uzaktaki Arjantin ve Mısır'ın hakim olduğunu belirterek, ''Aradaki mesafe çok uzun, bu da nakliye masrafı demek. Buna rağmen Arjantin ve Mısır üreticisi yanıbaşımızdaki Rusya'ya narenciye gönderiyor, üstüne de kar sağlıyor'' dedi.

-ÇİFTÇİNİN KEFİLLİĞİ DE KABUL EDİLMİYOR-

Uzdil, yıllar önce hatırları sayılan çiftçilerin bugün bir yakınlarına kefil bile olamadıklarına, kendileri kredi çekmeye kalksalar mutlaka devlet memuru bir kefil bulma zorunluluğunun arandığına dikkati çekerek, ''Osmaniye Sumbas'ta, Tarım Kredi Kooperatifi'nden kredi almış bin çiftçiden yüzde 85'inin icralık olduğunu tespit ettik'' dedi.

Narenciyenin para etmemesinin tarla fiyatlarını da düşürdüğünü, gittikleri her yerde ''satılık narenciye bahçesi'' tabelalarıyla karşılaştıklarını belirten Uzdil, narenciye bahçelerinin dönüm fiyatının 35 bin YTL'den 7 bin YTL'ye kadar gerilemiş durumda olduğunu kaydetti.

-İHRACATTAKİ ARTIŞ-

Mersin'in Erdemli ilçesi Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Cemalettin Kurt ise ihracatçı birlikleri yetkililerinin, narenciye ihracatının bir önceki yıla göre artış gösterdiği yönündeki açıklamalarının yanıltıcı olduğunu savundu.

Kurt, narenciye ihracatında son 4 aylık değerlendirmede, geçen yıla göre artış görülse de 12 ay baz alındığında yüzde 11'lik gerileme olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''İhracatçı, biraz da karı unutup milli duygularla hareket etmeli. Bugüne kadar Türkiye'de üretici ile ihracatçı sırt sırta veremedi. İhracatçılar dış pazarda fiyat kırarak, birbirlerini yiyorlar. Bu nedenle ihracatçı birlikleri yeniden yapılandırılmalı, üreticinin ürünü bir havuzda toplanıp tek elden tek fiyatla ihraç edilmeli.''

Kurt, Mısır'ın, Türk narenciye sektörü için ciddi bir rakip haline geldiğini, bu ülkedeki mazot, gübre gibi girdi maliyetlerinin Türkiye'den çok düşük olduğu gibi ihracat priminin de iki katı fazla verildiğini, devlet desteği olmadan üreticinin kurtuluşunun mümkün görülmediğini söyledi.

-MISIR'IN CAZİBESİ-

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ise Mısır'ın, yabancılara iş yapma ortamını kolaylaştırmak için son derece ciddi reformlar yaptığını ifade etti.

Çinçin, Mısır'ın gümrük reformu yönünden dünyada birinci sırada olduğunu belirterek, ''Bu ülkede, ticari belgelerin dokümantasyonunda tek pencere uygulamasına geçilmiş, gümrük vergisi uygulanan tarife aralıkları 27'den 6'ya indirilmiş ve gümrükteki denetimler basitleştirilmiştir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious