Nargile yasaklandı

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın son icraatı kamuya açık yerlerde nargile içmeyi 'sağlığa zararlı' diye yasaklamak oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran'da Fars kültürünün bir parçası olarak yüzyıllardan beri içilen nargilenin, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın emriyle çıkarılan bir tütün yasası çerçevesinde, "sağlığa zararlı olduğu" gerekçesiyle kamuya açık yerlerde içilmesi yasaklandı.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, yasanın ardından ülkede geniş kapsamlı bir "nargile temizliği" operasyonu başlatıldı. Tütün mamullerinin tasfiyesini öngören yasa çerçevesinde, sağlık yetkilileri tarafından lokanta ve kahvehanelerdeki nargileler de toplanmaya başlandı. Ortadoğu'nun hemen her yerinde yaygın olan ve İran'da da zengin aromalı tömbekileriyle yüzyıllardır içilmekte olan nargile, ülkedeki mollalar tarafından uzun süredir "ahlaksız bir zevk" olarak görülüyordu.
Ülkede tütün mamullerinin tüketimini engellemeye yönelik daha önce de bazı girişimler olmuş, iki yıl önce bazı kuruluşlarda kadınların sigara içmesi "flörtü teşvik ettiği" gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious