NASA, evrendeki "kara enerji"yi araştıracak

NASA, evrendeki
  • Giriş : 07.02.2008 / 09:53:00

Amerikan uzay ajansı NASA, evrende ''kara enerji'' olarak bilinen esrarengiz enerji formunu daha iyi anlamayı sağlayacak uzay görevi, ayrıca, güneş sisteminin dış kesimindeki Jüpiter veya Satürn'e, ayrıca güneş halesine insansız uzay aracı göndermeyi plan

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NASA'nın bilimsel araştırma amaçlı uzay görevlerinden sorumlu yetkilisi Alan Stern, 2009 yılı bütçesi kapsamında 7 yeni bilimsel uzay görevinin çalışmasının başlatılmasının planlandığını söyledi.

Başkan George W. Bush yönetiminin hazırladığı bütçede NASA'ya 2009 yılı için 17,9 milyon dolar ayrılıyor ve bunun 4,4 milyar dolarını bilimsel uzay görevleri oluşturuyor.

Dış güneş sistemine yolculuk

Jüpiter veya Satürn'e gönderilmesi planlanan uzay aracının, 2017'de fırlatılması düşünülüyor.

Bu uzay aracı, güneş sisteminin bu 2 en büyük gezegeninin uydularından 3'ünden 1'inin yörüngesine oturtulacak.

3 aday arasında Jüpiter'in uydusu Europa da yer alıyor. Bu uyduda bir buz okyanusunun bulunmasından ötürü, uyduda yaşam formlarının varolabileceği düşünülüyor.

3 uydudan ikincisi ise, güneş sistemindeki en büyük ay olan Ganymede. Üçüncü olasılık ise Satürn'ün uydusu olan ve güneş sisteminin ikinci büyük ayı olan Titan.

Stern, bu 3 aydan hangisine araç gönderileceğine, bu yılın sonuna dek karar verilmiş olacağını kaydetti.

Kara enerji

Evrendeki esrarengiz enerji formu olan "kara enerjinin" araştırılması için de 2015'de dünya yörüngesine bir uydu oturtulması planlanıyor.

Kara enerjinin, "evrenin giderek artan bir hızla genişlemesine yol açan esrarengiz güç olduğu" düşünülüyor.

Doğası henüz anlaşılamamış olan bu kara enerjinin, evrenin kabaca yüzde 70'ini oluşturduğu tahmin ediliyor.

Güneş halesi için görev

Bir başka uzay görev ise Güneş Halesini anlamayı amaçlıyor. Bu amaçla 2015 yılında güneş halesine ilk uzay aracı fırlatılacak.

Güney çevresindeki bu bölge, güneş fırtınalarını yaratıyor. Stern, gelecek 10 yılın ikinci yarısında, güneş fırtınalarının nasıl hızlandığına, güneş halesinin nasıl ısındığına ilişkin bilgileri kökten değiştirebilecek çalışmalar yapılacağını, dünyada yaşamı mümkün kılan güneşin, iç kesimindeki faaliyetlerin araştırılacağını kaydetti.

Stern'in verdiği bilgiye göre NASA, Ay'a araştırma robotları göndermeyi, ayrıca yeryüzünde kimi bilimsel misyonlar da planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious