Nasa artık emin; Mars'ta su var

Nasa artık emin; Mars'ta su var.6388
  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Mars’ta 1999’da çekilmiş bir krater fotoğrafını, 2005’te çekilenlerle karşılaştıran NASA yeni dere ve buz tabakasının oluştuğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı’nın (NASA), Mars’tan gelen ve dün ilk kez açıklanan fotoğraflar üzerinde yaptığı incelemeler, Kızıl Gezegen’de günümüzde de sıvı halde su bulunduğunu gösterdi. İlk olarak 1999 yılında Mars Global Surveyor uzay aracının çektiği ve 2004-2005 yıllarında da Orbiter tarafından alınan yüksek kaliteli yüzey fotoğraflarında ’onbinlerce yıl önce kurumuş olduğu sanılan dere yatakları’ tespit edildiği bildirilmişti. Dünyayla iletişimi 2 Kasım’da kesilen Global Surveyor’dan gelen son fotoğrafları inceleyen NASA Mars Keşif Programı lideri Michael Malin ise dün yaptığı açıklamada, özellikle iki fotoğrafın dikkat çektiğini vurguladı ve "Bunlar, Mars yüzeyinde bugün de akarsular bulunduğuna dair en güçlü deliller" dedi. Yeni fotoğrafları 7 yıl önce gelen resimlerle karşılaştıran uzmanlar, göktaşlarının çarpmasıyla oluşan 20 yeni kraterin duvarlarından su sızdığını ve bu suyun dereler oluşturduğunu tespit etti.

Dün açıklanan fotoğraflarda, Mars yüzeyindeki kraterde iki yeni kuru dereyatağı görülüyor. Bilimadamlarına göre, bir göktaşı çarpması sonucu yer altından fışkırdığı sanılan su, birkaç yüz metrelik bir dere oluşturup krater duvarlarından aşağı aktıktan ve bir miktar alüvyon taşıdıktan sonra donmuş. Resimde görülen beyaz bölgenin ise yoğun bir buz kütlesi olabileceği düşünülüyor. Dondurucu soğukta kuruyan dere yatağında hálá çamur ve tuz bulunabileceği de sanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious