NASA erken uyarı sistemi geliştirmeye çalışıyor

NASA erken uyarı sistemi geliştirmeye çalışıyor.17969
  • Giriş : 09.06.2008 / 14:14:00

NASA, depremi önceden tahmin etme yolunda önemli bir aşama kaydettiğini düşünüyor. Uzaydan, 12 Mayıs'taki Çin depremini takip eden NASA, sarsıntı öncesi deprem bölgesi üzerindeki atmosfer tabakasında elektrik hareketlilik olduğunu tespit etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu veriler ışığında bir İngiliz araştırma şirketi ile erken uyarı sistemi üzerinde çalışıyor.

Deprem önceden tahmin edilebilir mi? Depreme yönelik bir erken uyarı sistemi geliştirilebilir mi? Bu konudaki çalışmalarda NASA önemli bir aşama kaydettiği görüşünde.

NASA uzmanları son Çin depreminde, deprem bölgesinde atmosferde meydana gelen elektrik hareketlilik ile yeraltındaki sarsıntılar arasında bağlantı tespit etti.

NASA uyduları, deprem bölgelerinin 100 ile 600 kilometre yukarısındaki atmosfer tabakasında belli bir hareketlilik saptadı.

Bu hareketliliğin nedeni NASA'ya göre iyonosfer tabakasındaki elektron ve diğer elektrik yüklü zerrelerin yoğunluğundaki değişimler. 12 Mayıs'taki Çin depremi öncesi de benzer hareketlilik meydana geldiği belirtiliyor.

NASA yetkilisi: "Veriler deneyle doğrulanacak"

NASA yetkilisi ve fizikçi Minoru Freund'a göre bu bulgu, depremler ile deprem öncesi işaretler arasındaki bağlantılar konusunda önemli bir aşama. Freund, verilerin bir dizi deneyle doğrulanacağını belirtiyor.

Taiwan'da Uzay Araştırmaları Merkezi'nin araştırmaları da NASA ile aynı paralelde.

Merkezin Richter ölçeğiyle 5 şiddetinde olan 100 deprem üzerinde yaptığı araştırmada, yerin 35 kilometre altındaki sarsıntılar öncesi iyonosferde elektrik değişimleri olduğu gözlemlendi.

NASA, teorinin geliştirilmesi için, İngiliz Surrey Uydu Teknolojileri Ltd. şirketi ile uzay tabanlı bir erken uyarı sistemi oluşturmak için çalışmalar yürüttüğünü açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious