NASA Mars'a uçuracak

NASA Mars'a uçuracak .13845
  • Giriş : 17.07.2007 / 15:42:00

Mars'ın iki uydusuna, insanlı uçuş yapılması amacıyla toplantı düzenleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'ın iki uydusu Deimos ve Phobos'a robot ve insanlı uçuş yapılması amacıyla kasım ayında uluslararası bir toplantı düzenleyecek.

Birçok bilim adamının, Güneş Sistemi dışından asteroidlerin bulunduğunu düşündüğü uydulara seyahat için, uluslararası bir işbirliğinin daha güvenli olacağını düşünen NASA'nın, California'daki Ames Araştırma Merkezinde yapılacak keşif konferansında, araştırmacılar, Deimos ve Phobos'a insansız ve insanlı uçuşlar için yeni fikirlerini açıklayacak, ayrıca bunların Kızıl Gezegen'in keşfinde bir geçiş kapısı olarak nasıl kullanılabileceğini anlatacaklar.

Konferansta, insanlı uçuş yapılırsa astronotların Phobos ve Deimos'ta neler yapabilecekleri, bu iki küçük gezegeni Mars'ın keşfinde nasıl kullanabilecekleri ve bunun için ilk başta bir insansız robot seyahatinin gerekebileceği dile getirilecek.

Rusya, 2009'da Phobos'a göndermeyi ve bu uydudan numune getirmeyi planladığı, Phobos-Grunt adlı çok uluslu bir programla bu projeye önderlik ediyor.

Mars'ın en büyük uydusu Phobos, aynı zamanda Kızıl Gezegen'e en yakını.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious