NASA'da yeni önlemler gündemde

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

NASA, astronotların psikolojik ve tıbbi sorunlarına çare arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sevdiği adam uğruna cinayeti göze alan ABD'li astronot Lisa Nowak'ın yaşadığı sorunlar, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'ni (NASA) uzaya gidecek astronotların akli ve tıbbi sağlığını izlemede uyguladığı yöntemi gözden geçirmeye zorluyor.

Nowak'ın, kıskançlık krizi geçirerek aşık olduğu meslektaşı William Oefelein ile fazla ilgilendiğini düşündüğü bayana saldırması üzerine, NASA uzaya gidecek tüm astronotların psikolojik ve tıbbi değerlendirmelerinde uygulanan yöntemlerin yeniden gözden geçirilmesine karar verdi.

Konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen NASA yetkisi Shana Dale, NASA'nın astronotların akli ve tıbbi sağlıklarının izlenmesinde uyguladığı yöntemleri yeniden gözden geçireceğini ve söz konusu yöntemlerde, astronotların, ''ihtiyaçları olan psikolojik ve tıbbi bakım ve ihtimam seviyelerini'' garanti altına almak amacıyla değişiklikler yapılmasına gerek olup olmadığını saptayacağını duyurdu.

Söz konusu değerlendirmenin sonuçlarının 1 Haziran'da alınacağını belirten Dale, NASA'nın Nowak vakasındaki ''kaygı oluşturacak belirtiler arasında'' gözden kaçan olup olmadığı konusunda bir çalışma yapacağını kaydetti. Dale, ancak Johnson Uzay Merkezi yetkililerinin Nowak'da daha önceki problemlerine ilişkin hiçbir belirtinin gözlemlenmediğini rapor ettiklerini de sözlerine ekledi.

ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde kefaletle tahliye edilmesinin ardından, dün yaşadığı Houston kentine gelen Nowak, yine aynı kentte bulunan Johson Uzay Merkezi'nde psikolojik değerlendirmeden geçirilecek. Kendisini Orlando kentine getiren uçaktan inişte başını bir ceketle gizlediği gözlenen Nowak'ın daha sonra bir polis aracına binerek uzay merkezine gittiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious