NASA'nın peşine düştüğü gizemli sır

NASA'nın peşine düştüğü gizemli sır.16001
  • Giriş : 13.05.2009 / 01:14:00
  • Güncelleme : 12.05.2009 / 23:28:25

NASA, kâinatın başlangıcını anlamak için iki uydu fırlatacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Planck ve Herschel uyduları perşembe günü Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) işbirliğiyle üretilen iki uydu, evrenin oluşumunu araştırmak amacıyla uzaya fırlatılacak. Fransız Guyanası'ndan perşembe günü yolculuğa çıkacak uydulardan Planck, kâinatın ilk evresini anlamaya çalışacak. Herschel ise yıldızların oluşumunu inceleyecek.

Kourou uzay üssünden Ariane-5 roke tiyle uzaya gönderilecek uydular, evrenin ilk zamanki şartlarını mercek altına alabilmek için Dünya'dan 1,5 milyon km uzakta Güneş'in aksi istikametinde 'mevzilenecek'. Bu sayede Dünya'nın gölgesi üzerlerine düşmeyecek ve mutlak sıfıra (eksi 273 santigrat derece) yakın ortamda çalışacak. 3,5 metre çapında aynası bulunan Herschel, molekül bulutlarına bakarak, genç yıldızların oluşumunu belgeleyecek. Birçok astronom, üç yıl ömür biçilen Herschel'in bu süre zarfında yollayacağı bilgilerden yararlanacak.

Planck de kâinatın Büyük Patlama'yla doğumundan yaklaşık 380 bin yıl sonra yayılan ilk 'fosil' ışınlarını çözmeye çalışacak. Bu ışınımdaki dalgalanmaları milyonda bir derece hassasiyetiyle tespit edebilecek kapasiteye sahip Planck, 'kozmik ışınım haritasını' çıkaracak. Harita; evren geometrisi, evrenin genişleme hızı ve nihayetinde evrenin kendi üzerine muhtemel çöküşü (Büyük Çöküş), karanlık maddenin tabiatı ve miktarı gibi konuların daha iyi anlaşılmasına imkan verecek.

15 ay görev yapacak olan Planck, selefi WMAP'ın ancak 450 yılda toplayabileceği bilgiyi bir yıl içinde toplayacak. Araştırma 1,6 milyar Euro'ya mal olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*