Nasıl bir Kurbanlık arzu etmiştiniz?

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Kurban almak isteyen vatandaş, kayıt bilgi sistemi ile alacağı hayvanın her türlü bilgisine ulaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bayrampaşa Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa başlatılan uygulamada kurban almak isteyan vatandaşlar, alacakları hayvanlar hakkındaki tüm bilgiler kurban satış merkezinde kurulan bilgisayarlardan öğrenebiliyor. Kurbanlık almak isteyen vatandaşlar, veteriner hekimler tarafından kaydedilen bilgileri, bilgisayarlardan öğrenip gönül rahatlığı ile satın alıyor.

Bayrampaşa Belediyesi Bayrampaşa Şehir Parkı'nın yanında oluşturulan ve 12 bin hayvanın pazarlandığı Kurban Fuarı'nın açılışı yapıldı. Fuar alanında bir basın toplantısı düzenleyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, belediyenin verdiği hizmetler hakkında bilgi verdi. Bürge, belediye olarak 4 yerde kurban satış ve kesim merkezi oluşturduklarını aktardı. Hizmete sundukları kurbanlık alanlarda bu sene 12 bin hayvan satışa sunulacağını belirten Bürge, "Anadolu'nun dört bir yanından gelen kurbanlıkların incitilmeden, aç ve susuz kalmadan çok aha önemlisi çamur ve hijyensiz ortamlara bırakılmadan satışa sunulmasını sağlayacak. Buraya gelip mal satışı yapan insanlar bir yıl boyunca bu hayvanlara bakıyorlar ve burada çoluklarının çocuklarının geçimini sağlıyorlar. Bu insanların olabildiğince huzurlu bir ortamda paralarını kazanmaları için zerre kadar katkımız olursa mutlu oluruz." diye konuştu.

Modern bir ortamda kurulan Kurban Fuarı'nda satıcı ve vatandaşların tüm ihtiyaçları düşünülmüş. Fuar alanında oluşturulan kafeterya, ilk yardım, kantin, dış ve tuvalet gibi bütün ihtiyaçlarını giderebilecekleri alanların bulunması dikkat çekti. 12 bin kurbanlık alanın bulunduğu Fuar alanında 250 kesim ekibi, 40 zabıta görevlisi, 8 veteriner, 50 temizlik görevlisi ve 30 yardımcı personelin görev yapacak.

- "KURBAN BİLGİ VE KAYIT SİSTEMİ VATANDAŞI RAHATLATTI -

Bayrampaşa Belediyesi tarafından bu sene ilk defa uygulamaya konan Kurban Bilgi ve Kayıt Sistemi, kurban alacak vatandaşlar için büyük kolaylık sağlıyor. Kurbanlık alana getirilen hayvanların muayenesini yapan belediyeye ait veterinerler, sağlık kontrolünün ardından kurbanlık hayvanlarla ilgili bilgeliri bilgisayara kaydediyor. Bilgisayardan bir etiket çıkaran veterinerler bu etiketi kurbanlık hayvanın kulağına iliştiriyor. Kurbanlık almak isteyen vatandaşlar, hayvanın kulağında bulunan etiketlerdeki numaraları bilgisayara girerek, yaşı, ırkı, sağlık durumu ve hangi ilden geldiği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Bayrampaşa Belediyesi'ne bağlı Vetiriner Hekim Havva Demir, her gün düzenli olarak kurbanlık hayvanların kayıtlarını kontrol ettiklerini ve bu kayıtları bilgisayara aktardıklarını anlattı. Kayıtlarda hayvanın yaşından, ırkına kadar detaylı bilgilerin bulunduğunu aktaran Demir, vatandaşların da kurbanlık hayvanların kulaklarında bulunan etiketlerdeki numaralarla bilgi sahibi olabilecekler." diye konuştu.

- DEV BOĞA GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜRÜYOR -

Kurban Fuar Alanı'nda satışa sunulan bin 300 kilogramlık dev boğa görenleri hayretler içinde bırakıyor. Büyüklüğü nedeniyle fuar alanında kantara sığmayan dev boğa, 8 bin 500 YTL'den satışa sunuldu. Sivas'dan getidiği dev boğayı satışa sunan Ethem Yiğit iddialı konuşuyor. Kendisine güvendiğini söyleyen Yiğit, "Ben iddialıyım bu hayvan Türkiye'nin en büyük kurbanlık boğası. " diye konuştu. Dev boğanın çok fazla ilgi gördüğünü aktaran Yiğit, müşterisinin de hazır olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious