Nasıl olsa afla tahliye olurum

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Alaattin Çakıcı, eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ı öldürttüğü iddiasıyla yargılandığı davada, 19 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Çakıcı duruşmadaki son savunmasında, "Devletin omurgasını kırmak istemiyorsanız, adaletli davranın ve yargılanmamı durdurun. Zaten af var. Aftan yararlanır tahliye olurum; ama konu o değil. Önemli olan devletin kaburgasının kırılmamasıdır." dedi.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Alaaddin Çakıcı, eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın 20 Ocak 1995'te öldürülmesi olayında olarak azmettirici olduğu iddiasıyla yadgılandığı Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne avukatları ve yakınlarıyla katıldı. Çakıcı, salona girişinde hakim ve savcılar ile yakınlarını başıyla selamladı.

Çakıcı'nın avukatı Muammer Demirtaş, esas hakkındaki savunmasını içeren 4 sayfalık dilekçesini mahkemeye sunarken, yargılamanın durdurulmasını talep etti. Talebinin kabul görmemesi halinde, Uğur Kılıç'ın, Alaattin Çakıcı hakkındaki sözleri için 'Ağır tahrik' uygulanması gerektiğini belirten Demirtaş, şunları söyledi: "Abdurrahman Keskin'in, Kılıç'ı öldürdüğü tartışılmazdır. Sanık, maktule ile 4 yıl evli kalmıştır, olaydan 2 ay 16 gün önce de boşanmışlardır. Bu sürede maktulenin davranışları ve sanık hakkındaki sözleri o dönemki bazı televizyon, dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. Maktulenin, 'Dündar Kılıç'ın silik kopyası, Abdullah Öcalan daha şerefli bir insan' gibi kullandığı sözler müvekkilimi derinden üzmüş ve yaralamıştır. Maktule, bunu sistemli şekilde sürdürmüştür. Ağır tahrik unsurları oluşturmuştur."

Alaattin Çakıcı ise savunmasında, önceki savunmasını tekrar ettiğini söyledi. Uluslararası anlaşmalara göre Türkiye'ye iade edildiğini dile getiren çakıcı, 45 gün içinde yurtdışına çıkması gerekirken kendisi hakkında konulan yasak nedeniyle bu şartın yerine getirilmediğini öne sürdü. İddia makamının müebbet hapsini istemesini yadırgadığını kaydeden Çakıcı, "Bazı mahkemelerde kürsünün arkasında 'Adalet mülkün temelidir' bazı mahkemelerde ise 'Adalet devletin temelidir' yazısı var. İddia makamı müebbet hapsimi istiyor. Devletin omurgasını kırmak istemiyorsanız, adaletli davranın ve yargılanmamı durdurun. Zaten af var. Aftan yararlanır tahliye olurum; ama konu o değil. Önemli olan devletin kaburgasının kırılmamasıdır. Son söz olarak uluslararası anlaşmalara göre yargılanmak istemiyorum; ama vereceğiniz her türlü karar için teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Mahkeme heyeti savunmaların ardından Çakıcı'yı, önce cinayeti azmettirdiği iddiasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Heyet, suçun, 'Nuriye Uğur Kılıç'tan kaynaklanan haksız fiilin meydana getirdiği hiddetin etkisi altında işlediği' kanaatiyle cezayı 23 yıla indirdi. Sanığın duruşmadaki iyi halini de gözönüne alan heyet, Çakıcı'nın 19 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Kararın yüzüne okunmasının ardından sanık Alaattin Çakıcı, mahkeme heyetine teşekkür etti.

'Gencay, pazartesi mutlaka görüşelim'

Duruşma çıkışında askerlerin arasından kardeşi Gencay Çakıcı'ya "Pazartesi günü mutlaka görüşelim." diye seslenen Çakıcı, tutuklu bulunduğu Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevine gönderildi. Gencay Çakıcı da, "Kararda kısmen istediğimiz oldu, hayırlısı olsun." ifadelerini kullandı. Çakıcı'nın eski eşi Nuriye Uğur Kılıç, Uludağ'daki bir otelin lobisinde 20 Ocak 1995'te Abdurrahman Keskin'in silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Keskin, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious