Nasrallah'tan BM'ye göz dağı

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, (UNIFIL)'in Hizbullah’ı silahsızlandırma misyonu üstlenmemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Silahsızlandırmayı ancak bölgede konuşlanması şartıyla Lübnan ordusunun yapabileceğini kaydeden Nasrallah, “Amacı Hizbullah’ı silahsızlandırmak olmadığı sürece bölgeye konuşlanacak BM güçleriyle hiçbir sorunumuz yok.” dedi. Şeyh Hasan Nasrallah, Lübnan’ın “Yeni TV’’ kanalına verdiği mülakatta İsrail saldırıları ve Türkiye’nin de katılıp katılmamayı tartıştığı BM gücü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Asker kaçırma eyleminin ardından yaşananlardan pişmanlık duyduğunu itiraf eden Hizbullah lideri, “Esir almanın böyle bir savaşa sebep olacağını düşünmedik. Buna yüzde bir ihtimal bile vermedik. Bana sorarsanız, eğer 11 Temmuz’da bu operasyonun bir savaşa sebep olacağını bilseydim, bunu yapar mıydım? Hayır, kesinlikle hayır.” şeklinde konuştu. Nasrallah, 34 gün süren ve bin 183 sivilin öldüğü İsrail saldırılarına sebep olan esir 2 İsrail askeriyle ilgili görüşmelerin de başladığını belirterek, “İsrailliler, sorunun müzakere edilmesini ve esir değişimini kabul etti. Bir süre önce, görüşmeler için temas kuruldu.” dedi. Nasrallah, İsrail ile müzakereleri, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin yürüteceğini söyledi.

Nasrallah, İtalya ve BM’nin esir değişimi için arabulucu olmak istediğini belirtti. Konunun BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Beyrut’u ziyareti sırasında tartışılacağını belirten Nasrallah, kendisinin Annan ile görüşebileceğini, fakat bunun güvenlik gerekçesiyle gerçekleşmeyebileceğini söyledi. Nasrallah’ın savaşın ilk gününden bu yana nerede olduğu bilinmiyor. Nasrallah, nerede saklandığını bildiği an İsrail’in kendisini öldürmekte tereddüt etmeyeceğini dile getirdi.

İki askerinin kaçırılmasının ardından diplomatik süreci işletmeden 34 gün boyunca Lübnan’a bomba yağdıran İsrail’in de iki-üç hafta içinde Hizbullah ile esir değişimine gidebileceği belirtildi. Mısır’da yayımlanan El Ahram gazetesi, “üst düzey kaynaklara” dayanarak verdiği haberinde değişimin Almanya’nın arabuluculuğuyla gerçekleşeceğini iddia etti. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, içerisinde Hizbullah’la yapılacak esir değişiminin de yer aldığı bazı konuları görüşmek üzere dün Almanya’ya gitti. Almanya aynı şekilde 2004 yılında da İsrail ve Hizbullah arasındaki esir değişimini sağlamıştı. Al Ahram gazetesine göre asker değişimleri ya aynı anda gerçekleşecek ya da Almanya’nın güçlü taahhütleri sonucu olarak önce Hizbullah’ın elindeki iki İsrail askerini serbest bırakmasıyla başlayacak. 12 Temmuz’da sınırdaki bir İsrail karakoluna saldırı düzenleyen Hizbullah üyeleri, 6 İsrail askerini öldürmüş, 2’sini de kaçırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious