Nasreddin Hoca AB'de

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Nasreddin Hoca’nın heykeli dikildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türklerin yoğun olarak yaşadığı Rue Gallait Sokağı’na Nasreddin Hoca’nın heykeli dikildi.

Törene Belçika Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Laurette Onkelinx’in yanı sıra politika, iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’´in Schaerbeek Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği’nin girişimleri sonucu Kültür Bakanlığı tarafından yaptırılarak, Brüksel’e gönderilen heykel, Türklerin yoğun olarak yaşadığı, Gallait Sokağı (Rue Gallait) üzerindeki meydana dikildi.

Uzun zamandır dikilmesi gündemde olan ´Nasreddin Hoca´ heykeli görkemli bir törenle açıldı. Halkın, politikacıların ve iş dünyasının önde gelen simalarının katıldığı törende heykelin dikilmesinde büyük çaba sarfeden Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse vatandaşlar tarafından tebrik edildi.

Açılışta konuşan Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt, "Biliyorum hepiniz Nasreddin Hoca’yı tanıyorsunuz. Ama tanımayanlar için Nasreddin Hoca´nın hayatını ve tarihçesini tekrar anlatmak istiyorum." diye konuştu.

Clerfayt, "Burada olmaktan çok mutluyum. Bu projeyi gerçekleştirmenin heyecanı içerisindeyim. Hoca farklı isimlerde dünyanın her yerinde var oldu. Sizlerde çok iyi hatırlarsınız. Ben küçükken annem bana Toto´nun masallarını anlatırdı. Toto da Nasreddin Hoca gibi fıkralara konu olmuş önemli şahsiyetlerdir. Biliyorsunuz ki Schaerbeek´in de simgesi eşekti. Çünkü eskiden köy olan Schaerbeek´te çok eşek vardı. Yani Nasreddin Hoca sizi eşeği de Schaerbeek’i simgeliyor." dedi.

Başkan Clerfayt’tan sonra mikrofonu Brüksel Başkonsolosu Mehmet Özyıldız´a uzattı. Törene katılanlara seslenen Başkonsolos Mehmet Özyıldız; "Bu anlamlı güne katılmaktan çok mutluyum. Sizlerin de yoğun olması beni çok gururlandırdı. Böyle bir projede yer alan bütün isimleri canı gönülden kutluyorum. Hayırlı olsun."
şeklinde konuştu.

Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse, "Öncelikle burada, bizden yardımını esirgemeyen ve Nasreddin Hoca projesinde katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. 2001 yılında bu teklif bana geldi. Bu teklifi sunanlardan Sait Çopur´a özellikle teşekkür ederim. Biz de ve Türkiye´ye Nasreddin Hoca´nın heykeli için Büyükelçilik vasıtası ile sipariş verdik. Ama boyutları çok büyük oldu ve Türkiye´den buralara heykeli getirmekte büyük güçlük çektik. Heykellerin Belçika´ya getirilmesinde katkıları olan Metin Edeer ile Enver Arslan ve Kenan Dağgün´e, Erol İlhan´a, Beltürk´e çok teşekkür ederim. Heykel buraya geldikten sonra büyüklüğü yüzünden ne yapacağımızı şaşırdık. Ama gerekeni elbette yaptık. Nasreddin Hoca benim değil. Nasreddin hoca hepimizin. O bizlerin büyüğü. Önemli olan böyle önemli bir eseri Belçika´ya kazandırmaktı. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Törenlere davet edilen Sakarya İli Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı ise "Bugün burada olmaktan ve böyle anlamlı bir açılışta bulunmaktan onur duyuyorum. Kültürümüzden bir parça olan Nasreddin Hoca´yı yurtdışında tanıtmak ve heykelini Belçika´nın başkenti Brüksel´e dikmek bizleri gururlandırdı. Nasreddin Hoca Heykeli´nin açılış töreni uyumun en güzel örneğini de teşkil ediyor. Bu birlik ve beraberlik içinde sizleri görmek, bu çok kültürlü ortamın havasını teneffüs etmek gerçekten çok güzel. Temennim Nasreddin Hoca´nın şaka,mizah ve tolerans anlayışında hepimizin birliktelik etmesidir. Projeyi gerçekleştiren herkesi kutluyorum. Aynı türden etkinliklerin diğer ülkelerde de gerçekleştirilmesini temeni ediyorum." şeklinde konuştu.

Halk oyunları gösterileri ile devam eden açılış töreni verilen resepsiyon ile devam etti. Halkın büyük ilgi gösterdiği açılış töreninde Brüksel Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt´in yanı sıra Belçika Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, Brüksel Başkonsolosu Mehmet Özyıldız, Schaerbeek belediye başkan yardımcıları Sait Köse, Georges Verzin, Etienne Noel, Bernard Gaulıaume, Mohamed Lahlali, Jean -Pierre Van Gorp, Brüksel Bölge milletvekili Emin Özkara, belediye meclis üyesi ve ORBEM Başkanı Eddy Courtheoux, Belediye Meclis Üyesi Mustafa Öztürk birlikte halay çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious