Nasreddin Hoca Karadenizli mi?

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

50 sanatçının işbirliğiyle hazırlanan ve Karadeniz fıkralarındaki Temel'i anlatan kitapta ilginç iddia: Nasreddin Hoca Karadenizli olabilir!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Karikatürcüler Derneği Trabzon Şubesi'nin "Temel"in doğum gününü tespit etmek için başlattığı kampanya büyüdü ve "Temel Kimdir?" adıyla 330 sayfalık bir kitaba dönüştü. 10 Ekim'de Heyamola Yayınları'ndan çıkacak olan kitaba 50'ye yakın yerli-yabancı yazar, karikatürist ve fotoğraf sanatçısı destek verdi.

Fadimeler okusun diye
Kitabın Karadeniz fıkralarının kahramanlarından biri olan "Temel"i okurların gözünde hak ettiği kimliğine kavuşturacağını iddia eden Heyamola Yayınları Genel Yönetmeni Ömer Asan, kitabın satışından elde edilecek geliri de "Temel'den Fadime'ye" adıyla düzenlenecek bir kampanyaya aktaracaklarını söyledi.
Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği ile Beşiktaş Trabzonlular Derneği'nin organize edeceği kampanyada -Karadenizli olmak şartı aranmadan- kız öğrencilere burs verileceğini söyleyen Asan, kitabın yayımlanma amacını ise şu sözlerle açıkladı:

Öğretmen, imam, eylemci...
"Önüne gelenin Temel fıkrası anlattığı bir furyayla karşı karşıyayız. Temel'e ait olmayan, montaj, çeviri, yakıştırma kokan fıkraların bazen maksadı aşan etkiler yarattığına ve halkın tepkisini çektiğine çok şahit olduk. Bu kitapla hem böylesi yanlış anlamaları azaltmak hem de Temel'in yalnızca bir fıkra kahramanı olmadığını hatırlatmak istiyoruz.
Temel, Fadime'nin eşi, kardeşi, babası olmasının yanı sıra öğrenci, gazeteci, eylemci, öğretmen, işadamı, imam, fotoğrafçı, mimar, yapı ustası, futbolcu, balıkçı, sendikacı, arıcı ve yaylacı aynı zamanda... Fıkra kahramanı Temel özelinde, Nasreddin Hoca'nın Karadenizli olabileceğine - Temel'in akrabası, belki de Oflu hocaların atası- dair ciddi emareler var. Kitapta bu konuyla ilgili çok ciddi tezler de var."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious