Nasrettin hoca için geriye işleyen saat

Nasrettin hoca için geriye işleyen saat.10345
  • Giriş : 13.07.2008 / 10:30:00

Konya'nın Akşehir ilçesinde 47 yıldır Nasreddin Hoca ile ilgili hediyelik eşyalar üreten emekli bir öğretmenin, hocanın fıkralarından esinlenerek yaptığı tersine işleyen saati, görenleri önce şaşırtıyor sonra güldürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akşehir'de 47 yıldır Nasreddin Hoca ile ilgili çeşitli hediyelik eşyalar yapan emekli öğretmen Erdoğan Özbakır (58), AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuk yaştan itibaren hayatının her aşamasında Nasreddin Hoca ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptığını söyledi.

Akşehir'de düzenlenen uluslararası Nasreddin Hoca festivallerinde 9 kez temsili olarak Nasreddin Hoca'yı canlandırdığını ifade eden Özbakır, ''Nasreddin Hocayı temsili olarak benden fazla canlandıran yok. Nasreddin Hoca'yı ve mesajlarını konu edinen kitabım yayımlandı. Kurduğum atölyede Nasreddin Hoca ile ilgili ahşap, cam ve bakırdan biblo, tablo, kalemlik, anahtarlık gibi çeşitli el sanatı ürünler yapıyorum'' dedi.

Nasreddin Hoca fıkralarını ve mesajlarını konu edinen hediyelik eşyalarını Türkiye'nin dört bir yanındaki Turistik eşyalar satan dükkanlara gönderdiğini ifade eden Özbakır, geçen günlerde de Nasreddin Hoca'nın eşeğine ters binmesini konu edinen fıkrasından esinlenerek tersine işleyen bir saat yapmaya karar verdiğini anlattı.

Atölyesinde Nasreddin Hoca figürünün bulunduğu ''tersine işleyen, rakamları da tersine olduğu için zamanı doğru gösteren saat ürettiğini'' söyleyen Özbakır, şunları kaydetti:

''Saatin akrep ve yelkovanları tersine dönüyor. Ama rakamlar da ters tarafa doğru sıralandığı için zamanı doğru gösteriyor. Saatin tersten işleyişini de soranlara 'geçen zamanı geri getirir, tersine giden işleri düzeltir, doğruyu bulmak için düşünmeyi yeniden öğretir' gibi esprilerle izah ediyorum. Gerçekten de saati gören insanlar şaşırıp kalıyor, ilk bakışta algılayamıyorlar. Sonra düşünmeye başlıyorlar. Yani insanlar saati ilk gördüğünde kafa yoruyor ve kısa süreli düşüncenin ardından saatin nasıl çalıştığını anlıyor. Bir anlamda insana doğruyu bulmak için düşünmeyi öğretiyor.''

Saatlerin piyasada 10 YTL'den satışa sunulduğunu dile getiren Özbakır, vatandaşların saatlere büyük ilgi gösterdiğini, yoğun sipariş aldığını bildirdi.

Akşehir'deki Nasreddin Hoca türbesi girişindeki hediyelik eşya satışı yapan büfenin sahibi Ahmet Akça da Nasreddin Hoca türbesini ziyarete gelen turistlerin tersine işleyen saate büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Akça, saati görenlerin ilk etapta çok şaşırdığını, sonra da işleyişini anladıktan sonra gülümsediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*