Nasrettin Hoca'nın gölü kurudu

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

’’Nasrettin Hoca’nın gölü’’ olarak bilinen Akşehir Gölü’nde su ve balık miktarı azalınca Akşehirli olta tutkunlarının yeni adresi Beyşehir Gölü oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olta meraklısı bir grup arkadaşı ile birlikte Konya’nın Beyşehir ilçesindeki Beyşehir Gölü kıyılarına gelen emekli öğretmen Hasan Hebil’in sahilde oturduğu özel metal sandalyesiyle balık avlaması dikkat çekti.
Göl kıyısında suya olta atarak avlanmanın keyfini çıkaran Hebil, Akşehirli olduğunu, Beyşehir’e ilk kez geldiğini söyledi.
Akşehir Gölü’nün kuruması nedeniyle avlanmak için yakın çevredeki göl, gölet ve barajlara gitmek durumunda kaldıklarını ifade eden Hebil, Beyşehir Gölü’nü çok beğendiklerini ancak, kıyılarını oldukça bakımsız bulduklarını dile getirdi.
Fırsat buldukça Beyşehir’e gelmek istediklerini anlatan Hebil, ’’Akşehir Gölü çekildikçe çekildi. Su ve balık miktarı yok denecek kadar azaldı, zaten kıyılarında oluşan bataklık nedeniyle balık tutulacak yerlere ulaşamıyoruz.
Beyşehirlilere ise göllerine çok iyi sahip çıkmalarını tavsiye ediyorum. Yoksa, gelecekte Beyşehir Gölü de kurursa, buradaki olta balıkçıları da bizim gibi çevre ilçelere gitmek durumunda kalabilirler. Bu çok üzücü bir durum’’ diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious