'Nasrettin Hoca'ya gerçekten ihtiyaç var'

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

47. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri'nde Nasreddin Hoca'yı temsilen canlandıracak Kadir Çöpdemir, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı şenliklere katılmak üzere Akşehir'e davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç; Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Taner Serin ve Konya milletvekillerinden oluşan heyeti kabul etti. Kamu Denetçiliği Yasası'nı hatırlatan TBMM Başkanı Arınç, Nasrettin Hoca gibi giyinen Kadir Çöpdemir'e, ''Başdenetçi olamayabilirsin ama ombudsman olabilirsin. Aslında sana böyle bir görev verilebilir. Zamanla 'kamu denetçiliği' ismi verilen ombudsmanlığın temeli bizde. Nasreddin Hoca yıllar önce yapmıştır, Timur'a giderken arkasında kimse kalmasa bile...'' diye konuştu.

Kadir Çöpdemir, 5-10 Temmuz tarihleri arasındaki şenliklere Arınç'ı davet etti. TBMM Başkanı Arınç'ın, 2004 yılındaki şenliklere katıldığını anımsatarak, Hoca'nın bindiği eşeğin akıbetini sorması üzerine Çöpdemir, eşeğin emekliye ayrılmasına karar verildiğini söyledi.

Nasreddin Hoca'yı kıskanan bazı ülkelerin, kendilerine mal etmek istediklerini kaydeden Arınç, şöyle konuştu: ''Her şeyiyle bizim değerimizdir. Nasreddin Hoca, yaşatılması ve her an hatırlanması gereken bir kişidir. Kitaplarda, çizgi filmlerde çok geçer. Siyasetçiler de çok sever ve anarlar. Nasreddin Hoca, bugün yaşasaydı siyasetçilere ne derdi, ne tavsiye ederdi bilmiyorum, hiç düşünmedim. Bu günlerde de bir Nasreddin Hoca olsaydı, kendisine bazı şeyler sorsaydık, bize yol gösterseydi veya 'Çözülemeyecek sorunlar nasıl çözülebilir?' diye sorsaydık, acaba sorun çözücü, problemi halledici bir tavır ortaya koyar mıydı? Ben şahsen arıyorum, sağıma soluma bakıyorum. Buna ihtiyacımız var. Yani biz sorunları çözme konusunda değil, sorunları yumak haline getirme ve çözülemez uçlarının her birinin birbirine karıştığı ortamı çok istiyoruz. Bugünlerde Nasreddin Hoca'ya hakikaten çok ihtiyacımız var.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious