Nastassja Kinski geliyor

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Salma Hayek ve Nastassja Kinski Eylül'deki festival için Antalya'ya geliyor. Michael Douglas ve Catherina Zeta Jones'la ise yazışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şu sıralar en çok konuşulan etkinliklerden biri Antalya Film Festivali... Geçen yıl Michael Madsen ve David Caridane gibi isimleri ağırlayan festival bu yıl 16-23 Eylül tarihleri arasında 43. kez düzenlenecek. Festivalin arkasında AKSAV (Antalya Kültür ve Sanat Vakfı) ile birlikte yine TÜRSAK var. Engin Yiğitgil'in başkanlığındaki kuruluş, bu yıl da iddialı bir programla izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yiğitgil Salma Hayek ve Nastassja Kinski'nin geleceğini, Michael Douglas ile Catherine Zeta Jones'la ise yazışmalarının sürdüğünü söyledi. Engin Yiğitgil bu festivali tüm yönleriyle GÜNAYDIN'a anlattı...

'O JERUSALEM' FESTİVALDE

* Antalya Altın Portakal için sponsorlarınız dışında para kaynaklarınız var mı?
Geçenlerde bir yazıda 'Bütçe avantajı olan bir festival' deniyordu Antalya için... Bunu reddediyorum. Bütçe dezavantajı olan bir festival bu. Üç etkinliği aynı anda yapıyoruz. Meşhur '43. Antalya Altın Portakal', 'Avrasya Film Festivali' ve bu sene yapmaya çalıştığımız 'Film Market' (film pazarı). 1300 kişiyi ağırlayarak Türkiye'de yapılabilen en büyük konuk davetini gerçekleştiriyoruz.

* Bütçenizin 6 trilyon olduğu söylenmişti...
Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel 6 trilyon olarak açıkladı. Keşke olsa da benim de şu an yüzüm gülse! O ayni yardımları da düşündü. Çünkü çok büyük desteklerimiz var. Ancak TÜRSAK'ın elinden geçen para 800-900 milyar nakit.

* Peki başka ne gibi çalışmalarınız oluyor?
Türkiye'de ilk defa düzenlenen şeyler için mekansal düzenlemeler de yapmanız lazım. Cannes gibi bir festival sarayımız yok ki. Şimdi dağınık yapıyoruz, adını festival vadisi koyduk. İki ayımız kaldı. Bunlar büyük organizasyonlar. Davet listeleri, dünya promiyerlerini yapacağımız filmler...

Hangi filmler bunlar?

TÜRSAK olarak konuk ve film adı vermek doğru gelmiyor bize. Festivaller arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor çünkü. Bizim festivali yapacağımız ay da biraz tehlikeli bir ay. Bir dezavantajı da bu. Çünkü aynı ay Venedik, Toronto, San Sebastian ve Roma gibi film festivalleri de düzenleniyor. Filmleri toplarken, şu anda açıklamak olmaz. Ama belli olan bir film var; o da 'O'Jerusalem'. Eylül aynı zamanda barış ayı. Bu film de Filistin-İsrail konularını işleyen son derece başarılı bir yapım. Filmin bütün oyuncuları da gelecek. Yani bir Filistinli'yle İsrailli'yi elele sahneye çıkartabileceğiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious