NATO, Afganistan için asker istiyor

  • Giriş : 07.09.2006 / 00:00:00

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General James Jones, Afganistan'ın güneyinde yoğun çatışmalar olduğunu belirterek asker istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NATO'nun merkezinde konuşan General Jones, "Mütevazi bir katkı istiyoruz." dedi. Jones, Afganistan'daki komutanların yüzlerce asker, helikopter ile havadan nakil ve ikmal araçları istediğini kaydetti. NATO, Afganistan'ın güneyinde giriştiği operasyonların ardından pekçok askerini kaybetti.

General Jones, asker katkısı için ilk önce Afganistan'a asker gönderen ülkelere soracaklarını belirtti. Jones ayrıca askerlerin nerede ve nasıl kullanılacağına yönelik asker gönderen ülkelerin koydukları kısıtlamaları kaldırmalarını isteyerek bu kısıtlamaların komutanların elini-kolunu bağladığını söyledi.

Asker katkısının yarın ve Cumartesi günü Varşova'da görüşülebileceğini ifade eden General Jones bu görüşmelerin sonuç doğuracağına inandığını ifade etti. General Jones, "Çatışma bekliyorduk ancak yoğunluğu bizi şaşırttı. Bazı bölgelerde militanlar vur-kaç taktiği bile uygulamıyor. Arı kovanına çomak sokmaya benziyor ve arılar kaynaşıyor." dedi.

General Jones çatışma düzeyinin yakın zamanda azalacağını savundu. Jones, "Kıştan önce durum bizim ve Afgan hükümetinin lehine değişecek." şeklinde güvenini ifade etti.

Afganistan'daki birliklere katkı yapan Türkiye, bölgede fazladan asker göndermeye soğuk baktığı bildirildi. Lübnan'a asker göndermeyi yeni onaylayan Ankara'nın Afganistan'a "muharip güç" göndermeye tamamen kapalı olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious