NATO, Kosova'nın kuzey sınırını kapattı

NATO, Kosova'nın kuzey sınırını kapattı.10304
  • Giriş : 20.02.2008 / 09:59:00

Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlık ilanını protesto eden Kosovalı Sırpların sınırdaki iki geçiş noktasını ateşe vermesi üzerine NATO birlikleri Kosova'nın kuzey sınırını kapattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gözlemciler, bu kararın Kosovalı Sırplar ve Sırbistan hükümetinin öfkesini daha da arttırabileceğine dikkat çekiyor.

Banya ve Carince'de bağımsızlık ilanını protesto gösterisine bin kadar Kosovalı Sırp katıldı.

Kalabalığın buldozerler ve patlayıcılarla sınır geçiş noktalarındaki kulübeleri ateşe vermesi üzerine Birleşmiş Milletler görevlileri ve Kosova polisi geri çekilip NATO birliklerinden yardım istedi.

NATO barış gücündeki Amerikan askerleri Sırbistan, Estonya ve Fransız askerleri de Karadağ'a açılan yolu tuttu.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, kendi ifadesiyle bu tür münferit olayların Kosova'nın bağımsızlığına gölge düşürmemesi gerektiğini söyledi.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç ise Kosova'nın asla egemen bir devlet olamayacağını ve Sırbistan'ın bir parçası olarak kalacağını savundu.

Yeremiç, Kosova'nın bağımsızlık kararının Avrupa'nın güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturduğunu belirterek, "Durumun kontrolden çıkmasını önlemek için hâlâ zaman var. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Priştine'deki yetkililerin Sırbistan Cumhuriyeti'nden tek taraflı ve yasadışı olarak bağımsızlık ilan etme kararını kınamalı." diye konuştu.

Diplomasi

Bu arada AB'nin dış politikadan sorumlu yetkilisi Javier Solana, Priştine'ye giderek bağımsızlık ilanından beri Kosova'yı ziyaret eden ilk yabancı yetkili oldu.

AB, üyelerini bağımsızlığı destekleme konusunda serbest bırakmıştı.

Kosovalı Arnavutlar'ın Pazar günü ilan ettiği bağımsızlığı ABD'yle birlikte İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Türkiye, Avusturya, Arnavutluk ve Afganistan da tanımış durumda.

Sırbistan, Rusya, İspanya, Romanya, Slovakya ve Kıbrıs ise uluslararası hukuka aykırı diye niteledikleri kararı kınıyor.

Sırbistan önceki gün Washington büyükelçisini geri çekmişti.

Fransa ve Türkiye'deki büyükelçiler de merkeze çağrıldı.

İki milyon nüfuslu Kosova'da nüfusun yüzde 10'unu oluşturan Kosovalı Sırp azınlık da Belgrad'dan ayrılmaya karşı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious