NATO, Putin'den açıklama istedi

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme tehdidi yapan Rusya'dan açıklama beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Norveç'in başkenti Oslo'daki NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenleyen de Hoop Scheffer, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan Başkan Vladimir Putin'in sözlerine açıklık getirmesini beklediklerini ifade ettti.

NATO üyelerinin AKKA'ya bağlı olduğunu vurgulayan Genel Sekreter, Rusya'nın da anaşma çerçevesindeki sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

AKKA anlaşması, eski Varşova Paktı üyeleriyle NATO arasında 1990 yılında imzalanmış, demir perdenin yıkılmasının ardından 1999'da İstanbul'da yapılan toplantıyla yenilenmişti. Bununla birlikte NATO ülkeleri, Rusya'nın Gürcistan ve Moldova'daki birliklerini çekmeden anlaşmayı onaylamayacaklarını duyurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında tüm NATO üyeleri AKKA'yı imzalayıncaya kadar anlaşmanın gereklerine Rusya'nın da uymamasını önermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious