NATO eski Başkomutanı, PKK';ya yönelik af istedi

NATO eski Başkomutanı, PKK';ya yönelik af istedi.10211
  • Giriş : 17.11.2007 / 08:32:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:33:08

Düşmanı bölmek için alt düzey PKK’lıların kazanılmasını sağlayacak af ilan edilmesi gerekir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sınır ötesi operasyonun çözüm olmadığını söyleyen NATO eski Başkomutanı, yazdığı makalede düşmanı bölmek için alt düzey PKK'lıların kazanılmasını sağlayacak af ilan edilmesini istedi

NATO eski Başkomutanı orgeneral Wesley Clark, Financial Times gazetesinde yayınlanan “İşgal, Türkiye'nin sorunlarına yanlış yanıt” başlıklı makalesinde sınır ötesi operasyon konusunu ele aldı. Başbakan Erdoğan ile Bush arasındaki görüşmeye dikkat çeken Clark, işbirliğine dayalı bir çözümün askeri operasyonun gerçekleşmesini önleyeceği umudunu dile getirdi.


“Savaş hiçbir zaman basit değil” diyen Clark, Erdoğan tarafından sürdürülen “daha yaratıcı ve diplomatik yol”da ilerlemeye devam edilmesi gerektiğini savundu. Clark, Erdoğan'ın ABD'den istihbarat paylaşma sözünü aldığına işaret etti ve “PKK'nın Irak topraklarından Türkiye'ye vurmasını önlemek için Kürt Bölgesel Hükümeti ile bir diyalog başlatmalı. Bu amaçla (Erdoğan) Türkiye, Irak, ABD ve Kürt Bölgesel Hükümeti arasında dörtlü görüşmelerin yapılması fikrini kabul etmeli. İlerleme yolu bu olmalıdır” diye yazdı.

Kurulduğu yerde vur


Clark, şöyle devam etti:
“İlk olarak PKK'yı en güçlü olduğu dağlardaki kamplarında değil, kırılgan olduğu yerde vur. Siviller ve alt düzeydeki PKK'lıların silahlarını bırakmaya ve topluma yeniden katılmaya olanak sağlayacak bir af hazırlayarak düşmanı böl. Bu Kuzey İrlanda'da sonuç verdi ve burada da sonuç verecek. İkinci olarak da ABD ve diğerleri, finansal desteği keserek PKK operasyonlarını felce uğratabilir. PKK'nın güç merkezi hiçbir zaman Iraklı Kürdistan'da olmadı; halk tabanı Türkiye'nin güneydoğusunda. Finansal tabanı ise paranın toplandığı Avrupa kitasında.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious