NATO gemileri İstanbul limanını ziyaret edecek

NATO gemileri İstanbul limanını ziyaret edecek.5164
  • Giriş : 22.09.2007 / 08:37:00

NATO Deniz Görev Grubu-2'ye (SNMG-2) mensup gemilerin, İstanbul limanını ziyaret edecekleri bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, komutanlık görevi Türkiye tarafından yürütülen SNMG-2'nin yarın başlayacak ve 24 Eylül'e kadar devam edecek ziyaretinin, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'nin daha iyi tanınmasını sağlamak ve ülkeler arasındaki dostluk ve işbirliğini geliştirmek olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, denizlerdeki terörizm faaliyetlerine karşı verilen mücadele kapsamında NATO'nun sağlamış olduğu deniz gücü desteğini pekiştirmek maksadıyla faaliyete geçirilen eski Akdeniz Daimi Deniz Kuvveti'nin (STANAVFOMED) devamı olan NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2, barışı koruma görevleri veya talep edildiğinde dünyanın herhangi bir bölgesinde diğer tür destek görevleri icra edebilme yeteneğine sahip. Görev grubunda yer alan gemiler 4-6 ayda bir değişiyor.

Normal faaliyetleri kapsamında yoğun eğitim programları icra eden görev grubu, ayrıca NATO tatbikatlarına ve ülkelerin icra ettiği davet tatbikatlarına katılıyor.

Türk Deniz Kuvvetlerinden Tuğamiral Sinan Ertuğrul tarafından komuta edilen SNMG-2'nin liman ziyaretine, Türk Deniz Kuvvetlerinden TCG ORUÇREİS (F-245) fırkateyni, Yunanistan, İtalya ve İngiltere Deniz Kuvvetlerinden birer fırkateyn, İspanya'dan bir akaryakıt gemisi, ABD'den de bir destroyer'ın katılacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious