NATO gemilerinin görevi sona erdi

NATO gemilerinin görevi sona erdi.15146
  • Giriş : 12.12.2008 / 14:50:00

NATO'nun Somali sahillerinde ve Hint Okyanusu'ndaki deniz birimlerinin görevlerinin sona erdiği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (SHAPE) tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık bin askerin görev aldığı, helikopterlerin de katıldığı operasyonların iki aylık süresinin başarılı sonuçlarla tamamlandığı bildirildi.

Avrupa Kuvvetleri Komutanı (SACEUR) General John Craddock, konuya ilişkin açıklamasında, İttifak birimlerinin kısa sürede başarılı sonuçlar elde ettiğini, süratli tepki ve etki gösterildiğini, yeteneklerin kanıtlandığını anlattı, bunların küresel güvenlik açısından önemine değindi.

İttifakın Somali sahillerinde ve Hint Okyanusu'nda korsan saldırılar sorunu konusunda katkılarını sürdürmeye hazır olduğu ve bu çerçevede gelecek olası talepleri değerlendirileceği ifade edildi.

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, Hint Okyanusu'nda ve Somali kıyılarında faaliyet gösteren korsanlarla mücadeleye katkı amacıyla İttifak savaş gemlerinin bölgeye gönderilmesini kararlaştırmışlardı.

Aralarında Türk firkateyni Gökova'nın da bulunduğu 4 savaş gemisi, BM'nin talebi üzerine ve AB ile işbirliği içinde yapılan operasyonlarda Somali sahillerinde devriye ve bazı gemilere refakat görevi üstlendiler, korsanlara karşı caydırıcı rol oynadılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*