NATO Genel Sekreteri'nden uyarı

NATO Genel Sekreteri'nden uyarı.5287
  • Giriş : 05.05.2008 / 16:42:00

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, pekçok ülkenin İran ve Kuzey Kore örneğini takip ederek nükleer silah geliştirebileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Scheffer, Suriye'nin nükleer silah geliştirme ihtimalinin NATO'nun bu tür tehditlere karşı bir çözüm bulması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği konferansta konuşan Scheffer, 'İran ve Kuzey Kore'nin nükleer silah isteği, durdurulması zor bir domino etkisi yaratabilir. Suriye'nin de nükleer silah yapmak için bir tesis varsa, bu tür tehditlere karşı ortak bir cevap bulmak adına yapılan argümanları kuvvetlendirir.' şeklinde konuştu. Balistik füze edinen ülkelerin sayısının 'yavaşca ve emin bir şekilde' yükseldiğini belirten Scheffer, 'Balistik füze sayısının artması hepimizi endişelendiren bir durum.' şeklinde konuştu.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), geçen ay yaptığı açıklamada, Suriye'de nükleer reaktör olduğundan şüphelenilen ve İsrail tarafından vurulan tesisin, yılda bir veya iki silah yapabilecek kapasitede nükleer materyale sahip olduğunu iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious