NATO görevlisi Türk'ten PKK'ya destek

NATO görevlisi Türk'ten PKK'ya destek .15086
  • Giriş : 13.08.2007 / 14:54:00

Mersin'de bir TIR'da yakalanan PKK'ya verilecek telsiz, vücut ısıtıcısı gibi malzemeleri, Almanya'da NATO üssünde görevli bir Türk'ün sağladığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PKK'nın dağ kadrosunda kullanılmak üzere hazırlanan teknolojik malzemeleri Türkiye'ye getirdikten sonra Mersin'de yakalanan TIR şoförü Hakan A.'nın söz konusu malzemeleri Almanya'nın Giessen kentindeki NATO üssünde görevli bir Türkten aldığı belirlendi.

MİT ve Emniyet'in ortak operasyonuyla ele geçen malzemeler NATO malı değil. Güvenlik birimlerinin, NATO'da görevli Türkün yakalanması için girişimlerde bulunulacağı öğrenildi.

Milliyet'in aldığı bilgiye göre, geçen hafta Mersin'de yasadışı PKK operasyonunda yakalanarak tutuklanan TIR şoförü Hakan A.'nın bağlantılarını araştıran güvenlik birimleri önemli bir ipucuna ulaştı.
Almanya'dan yola çıktıktan sonra Türkiye'ye Kapıkule üzerinden giriş yapan Hakan A.'nın aracında bulunan son model teknolojik cihazları ve malzemeleri, Giessen kentinde yaşayan bir Türkten aldığı belirlendi.

Kuryeyle buluşmadı
Güvenlik birimleri, Kuzey Irak'a lojistik amaçlı NATO malzemeleri taşıyan uluslararası bir firmada şoförlük yapan A.'nın, Almanya'ya geliş ve gidişlerinde tanıştığı NATO üssünde çalışan bir Türkten alacağı malzemeleri PKK'nın dağ kadrosuna ulaştıracağı saptandı.

MİT görevlileri TIR'ı Kapıkule'ye kadar izledi. TIR, Türkiye'ye geçtikten sonra devreye Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi girdi. Mersin'e kadar yol boyu geçen tüm illerde takip edilen ve kendisini Mersin'de bir örgüt mensubunun beklediği Hakan A., söz konusu kuryeyle bağlantı kurmasına rağmen bir araya gelemedi. Hakan A., dönüş hazırlıkları yaparken polisin operasyonuyla yakalandı.

Özel bir firmaya ait olan TIR'da yapılan aramada, 6 büyük sırt telsizi ve aksesuvarları, 6 el telsizi ve aksesuarları, 60 vücut ısıtıcısı ve bol miktarda sağlık malzemesi ele geçirildi. TIR'a mahkeme kararıyla el konuldu. NATO malı olmadığı belirtilen teknik malzemelerin nasıl temin edildiği araştırılıyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün gelişmeyi Dışişleri Bakanlığı'na bildireceği, Almanya nezdinde yardım isteyeceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious