NATO güçleri Kosova sınırında alarma geçti

NATO güçleri Kosova sınırında alarma geçti.14373
  • Giriş : 19.02.2008 / 20:16:00

Kosova'nın bağımsızlık ilanına karşı çıkan Sırplar, polis kontrolünde olan sınır geçiş noktasını yaktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Reuters ajansına bilgi veren görgü tanığı, maskeli bir grubun, Kosova ile Sırbistan arasındaki "1 Numaralı Kapı" olarak bilinen Jarince'deki iç geçiş noktasını yaktığını söyledi.

Kosova polisi, olayı doğrulayarak, yaralanan olmadığını açıkladı. Polis sözcüsü, Kosova polisi ile NATO liderliğindeki Kosova barış gücü KFOR'un durumu dikkatle izlediğini bildirdi.

Bu arada henüz doğrulanmamış bilgilere göre, "2 Numaralı Kapı" da ateşe verildi.

NATO SINIRA ASKER GÖNDERDİ

Kosova'da görev yapan NATO öncülüğündeki barış gücü askerlerinin, Kosova'nın Sırbistan sınırını korumak için yeni ülkenin kuzeyine gönderildiği bildirildi.

NATO'ya bağlı Kosova İstikrar Gücü'nün (KFOR) sözcüsü Albay Betrand Bonneau, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "KFOR şimdi duruma müdahale ediyor" dedi.

Bonneau, 35 ülkeden askerin bulunduğu KFOR'un sınıra ne kadar asker konuşlandırdığı hakkında açıklama yapmadı.

Kosova'nın bağımsızlık ilanına karşı çıkan Sırplar, Kosova ve Birleşmiş Milletler polisinin kontrolünde olan sınır geçiş noktasını öğle saatlerinde ateşe vermişti.

Bir görgü tanığı, maskeli bir grubun, Kosova ile Sırbistan arasındaki "1 Numaralı Kapı" olarak bilinen Jarina'daki iç geçiş noktasını yaktığını söylemişti. "2 Numaralı Kapı"nın da ateşe verildiği iddia edilmişti.

Bu arada KFOR'dan başka bir kaynak, askerlerin yakılan sınır kapılarından birine ulaştığını ifade etti.

Öte yandan Kosova'nın Sırbistan sınırında Raşka kasabası yakınlarındaki Jarina sınır geçişinde bulunan bütün kulübelerle BM Kosova Misyonu UNMİK ve Kosova polisine ait araçların ateşe verildiği bildirildi.

Sırp medyası, sınır noktasına gelen bir grup Sırpın, UNMİK gümrüklerine, Kosova Polis Hizmetleri (KPH) ve Kasabank tesisleri ve 10 kadar aracı yaktıklarını duyurdu.

UNMİK ve KPH ile KFOR'un olaya müdahale etmedikleri ileri sürülürken, bazı gazetecilerin göstericilerin saldırısına uğradığı bildiriliyor.

Kosova polisi de Jarina'ya saldırıyı doğruladı, ancak olayda ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

Kosova polisi, Jarina'nın yanı sıra Sırpların yoğun olduğu kuzeydeki Zubin Potok sınır geçişinin de saldırıların hedefi olduğunu kaydederek, NATO'dan çalışanlarını bölgeden tahliye etmek için helikopter göndermesini istediklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious