NATO Konseyi Brüksel'de toplandı

NATO Konseyi Brüksel'de toplandı.9051
  • Giriş : 06.03.2008 / 11:18:00

NATO üyesi 26 ülkenin dışişleri bakanlarını bir araya getiren NATO Konseyi toplantıları Brüksel'de başladı. Konsey toplantısında, zirvenin gündeminde yer alacak 3 ana konuya öncelik verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konsey, 2-4 Nisan tarihleri arasında Bükreş'te yapılacak, İttifak üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının buluşacağı NATO zirvesinin son hazırlıklarını tamamlayacak.

Türkiye'nin Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından temsil edildiği Konsey toplantısında, zirvenin gündeminde yer alacak 3 ana konuya öncelik verilecek.

Bakanlar, ''İttifak'ın genişlemesi'', ''Afganistan ve Kosova'daki harekatlar'' ve ''NATO-AB ilişkileri'' dosyalarını ayrıntılı olarak ele alarak, en yüksek siyasi karar organı olan Konsey'de, devlet ve hükümet başkanlarının ''işlerini kolaylaştırmaya'' çalışacaklar.

Konsey ve zirve gündemini oluşturan söz konusu dosyalar, NATO bünyesinde ''ciddi krizlere'' neden olmayı sürdürmeleri açısından büyük önem taşıyor.

Genişleme konusunda, Yunanistan'ın veto tehdidinden kaynaklanan ''Makedonya krizi'', Afganistan ve Kosova konusunda ''itibar kaybı'' sorunu, NATO-AB ilişkilerinde ise Türkiye'den kaynaklandığı ileri sürülen ''Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti meselesi'' hararetli tartışma, gerginlik ve baskılara konu oluyor.

Dışişleri bakanlarının toplantıları bu akşam son bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious